Beyin tümörü hastasını karbonat tedavisi öldürdü

27 yaşındaki beyin tümörü hastası karbonat tedavisi yüzünden öldü. İtalyan basının verdiği habere göre karbonat tedavisini uygulayan Tullio Simoncini hakkında Roma ve tedavinin uygulandığı kliniğin bulunduğu Tiran’da suç duyurusunda bulunuldu. 

Tullio Simoncini 2003 yılında İtalya’da dolandırıcılık ve adam öldürmeye sebebiyet suçlarından mahkum olarak meslekten men edilmiş eski bir doktor. Simoncini kanseri karbonatlı su ile tedavi ettiği iddiası ile İtalyan basınında geniş yer almıştı. Simoncini’nin iddiaları tüm dünyada kanser hastaları tarafından ilgi görmüş ancak uzmanlar iddiaların hiçbir dayanağının olmadığı belirtmişlerdi.

Karbonat tedavisi ile %70 iyileşme şansı

27 yaşındaki Luca Olivotto’ya 4 ay önce beyin tümörü teşhisi konulmuştu. Ailesi ile birlikte İtalya’da meslekten men edilen Simoncini’nin Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki kliniğine gitti. Roma savcısının suç duyurusunda yer alan bilgilere göre Simoncini 20bin avro nakit para karşılığında uygulayacağı karbonat tedavisi ile kanseri %70 oranda iyileştirebileceğini söyledi.

Karbonatlı su verilince kötüleşti

Uygulanan 7 karbonatlı su enjeksiyonundan sonra gencin durumu kötüleşti ve şiddetli başağrıları yaşamaya başlaması üzerine Simoncini tedaviye 2 gün ara verdi. Belirtiler kaybolduktan sonra kalan karbonatlı suyun verildiği genç 2 gün öncekine benzer belirtiler yaşamaya başladı. Durum öncekinden daha da kötüye giderek şiddetli spazmlar görüldü. Bu noktada, orada bulunan Arnavut doktor hastaya damar yoluyla valium vermeye karar verdi. Daha sonra yakında bulunan Meryem Ana hastanesine sevkedilen geç hastaneye geldikten birkaç dakika sonra hayatını kaybetti.

Roma’daki savcı tarafından incelenen olayda otopsi yapılması istendi. Ailenin avukatı Francesco Lauri, “şok edici bir hikaye 20bin avro karşılığı bilimsel olarak geçerliliği olmayan bir tedaviyi, acil durumda müdahele imkanı olmayan ortamlarda uyguluyorlar” diyor.

Önceki 3 ölüm vakası

Simoncini’nin karbonatlı su tedavi uyguladığı diğer 2 ölüm vakasından ilki 34 yaşındaki barsak kanseri hastası radyocu Massimo Civetta’nın ölümü ile sonuçlandı. Simoncini 400 euro karşılığında hastaya mucize tedavi olduğunu söylediği karbonatlı suyu tümöre enjekte etti. Ancak sonuç umduğu gibi olmadı, genç adam barsak yırtılması sonucu acılar içinde ertesi akşam hayatını kaybetti.

Olaydan bir süre sonra 1 Mart 2002 de Simoncini’nin karbonat tedavisi uyguladığı Milan’da yaşayan adenokarsinoma hastası Maria Grazia Canegrati ve akciğer kanseri hastası Grace Cicciari 15 Kasım’da hayatlarını kaybetti. Bilirkişi hastaların tedavinin sonucu ölmediği hükmüne varması üzerine hakkındaki ölüme sebebiyet verme suçu düştü. Ancak hakim hiçbir işe yaramayan ‘su’ yu 7500 euro karşılığında hastalara uyguladığı için ağırlaştırılmış dolandırıcılık yaptığı hükmüne vardı. Toplam 60bin euro para cezasına çarptırıldı.

KAYNAKLAR:

  • L’uomo morto per aver curato il cancro con il bicarbonato
    http://www.giornalettismo.com/archives/559071/luomo-morto-per-aver-curato-il-cancro-con-il-bicarbonato

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir