Diyet mucizesi: 65 yaşındaki GBM hastası diyetle kurtuldu

192/386
Diyet mucizesi: 65 yaşındaki GBM hastası diyetle kurtuldu

Beyin tümörünü diyet ile yenmek mümkün.

Diyetin beyin tümörü tedavi alternatifleri arasında olabileceği gerçeği giderek tıp dünyasında da kabul görüyor. Bunun bir örneği de İtalyaSanta Maria Nuova Üniversitesi Hastanesinden radyoloji uzmanı Prof. Dr. Giulio Zuccoli ve dört uzman meslekdaşının Nutrition&Metabolism adlı tıp dergisinde bildirdikleri mucizevi bir iyileşme vakası. Prof. Dr. Giulio Zuccoli şu an nöroloji konusunda dünyaca ünlü Pittsburg Üniversitesi Nöroradyoloji Bölümü başhekimliği görevini yürütüyor.

Mucize iyileşme

65 yaşındaki kadın hasta 2008 yılı Aralık ayında şiddetli başağrısı ve bulantı şikayeti ile Santa Maria Nuova hastanesine başvurur. Hastanın şikayeti yaklaşık bir ay önce başlamıştır. Nöroloji uzmanı yağtığı ilk muayenede hastanın bu şikayetlerinin yanısıra yüzünün de sol kısmında hafif bir felç olduğunu farkeder. Bunun üzerine hastaya MR çekilmesini önerir. Çekilen MR da hastanın beyninin sağ ön lobundan ortaya doğru yerleşmiş en büyüğünün çapı 5cm kadar ve olan birden fazla odağı olan büyük bir tümör olduğu görülür.

Önce: 65 yaşındaki hastaya ait beyin tümörlerinin farklı açıdan görünümleri. Tümörler etrafında ödem var.

Tümör çok büyük olduğundan hastanın beyninde kayma ve sıkışmaya sebep olmakta ve damarlardan beyne kan gitmesini engellemektedir. Tümörün etrafında doku ölümleri ve ödem birikmesi de MR da açıkca görülmüştür. Bu sebeplerden dolayı hastaya acil olarak müdahele edilmesi gerekmektedir. Hastanın sikayetlerinin yalnızca 1 ay önce başlamış olduğunu göz önüne alan doktorlar bu tümörün oldukça agresif ve hızlı büyüyen bir tümör olduğunu düşünürler. Müdahele edilmez ise hasta da kısa süre içinde hayati tehlike oluşacaktır.

Ancak tümörün yapısı ve yerleşimi itibari ile tümörün ancak bir bölümü alınabilecektir. Hastanın ilk teşhisinden 10 gün sonra hasta ameliyat edilir. Tümörün bir kısmı alınır ancak geride diğer tümör odakları ve beynin dokularının arasına karışmış ve cerrahi olarak ulaşılması çok riskli olan bir kısmı kalmıştır. Tümörden alınan parçalar incelendiğinde bunun GBM IV türü bir tümör olduğu görülür.

Tümörün çok agresif olduğundan ve de geriye büyük bir parça kaldığından tekrar hastayı tehdit edecek büyüklüğe ulaşması çok fazla zaman almayacaktır.
Doktorlar radyoterapi ve Temodal uygulasalar dahi eldeki veriler hastanın ortalama ömrünün 6 ay olacağını göstermektedir.

Durumunun pek parlak olmadığını öğrenen hasta tedaviye katkısı olacağı düşüncesi ile ameliyattan sonra bir hafta boyunca sadece su içerek bir diyete başlar. Hastanın kararını saygı ile karşılayan doktorlar, ona Değiştirilmiş Ketojenik Diyet uygulamasını önerirler ve hastanın diyet yaptığı süre içinde hastaya vitamin ve mineral takviyesi yaparlar.

Ameliyattan 20 gün sonra 2009 yılı 8 Ocak tarihinde hastaya standard radyoterapi ve eş zamanlı Temodal uygulanır. Şubat ayı itibari ile hastaya uygulanan tüm tedavilere son verilir. Hasta ödem önleyici kullanmayı da bırakır.

Tümörden iz yok

Hasta radyoterapi sırasında ve sonrasında Değiştirilmiş Ketojenik Diyet uygulamaya devam eder. Hastalık teşhis edilgiği zaman 58 kg olan 65 yaşındaki hasta normalde günlük 1800 kcal almaktadır. Ancak Ketojenik Diyet sırasında bu kalori alımını günlük 600 kcale düşürmüştür.

Hasta, teşhisten 6 ay sonra MR ve kontrol için hastaneye geldiğinde 50kg a düşmüştür. 6 ay ömür biçilen ve tümörün büyük bir kısmı beyninde kalan hastanın 6 ay sonraki MR ında tümör aktivitesine ait hiçbir ize rastlanmamıştır. Dahası hasta ödem önleyici kullanmadığı halde dahi tümör etrafındaki ödem kaybolmuştur.

Sonra: Diyet uygulamasından sonraki MR. Tümörden eser yok.

Sonra: Diyet uygulamasından sonraki MR. Tümörden eser yok.

Doktorlar hastanın bu süre içindeki diyetini yakından takip etmiş ve sürekli kan testleri ile hastanın genel durumu kontrol edilmiştir. Bu yapılan testlerde hastada herhangi bir fizyolojik probleme rastlanmamıştır. Hasta ayrıca vücudunun ketojenik durumda olduğundan emin olmak için günlük olarak kanındaki ketonları kontrol etmiştir. Bu test hastalar tarafından bir parça idrarın eczaneden alınan test kağıdının üzerine dökülmesi ile kolayca yapılmaktadır ve vücudun ketojen durumda olup olmadığını göstermektedir. Ketojenik diyet kalori alımını sınırlandırarak vücudun sürekli ketojen durumda kalmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Keton testi şeker hastaları için geliştirilmiştir.

Mucize Diyet

Doktorların yakın olarak incelediği diyet şu formülden oluşmaktadır:

  • Protein 32 gram
  • Yağ 42 gram
  • Karbonhidrat 10 gram
  • Bunun yanısıra günlük vitamin ve mineral takviyesi.

Yukarıdakiler günlük toplam miktardır, oranlar ve miktarlar önemlidir. Hasta diyet uyguladığı 6 ay boyunca yukarıdakiler dışında herhangi başka bir besin almamıştır. Yukarıdakiler toplam günlük 600 kcal vermektedir. Hasta düşük miktarda yiyecek aldığı için aldığı protein ve yağlar yüksek kaliteli olarak seçilmiştir. Yağlar Omega-3 yağlarından, protein ise toz şeklinde alınmıştır. Karbonhidrat ketojen durumu bozduğundan yukarıdaki sınırın üstüne çıkılmamıştır.

Diyet hem etkili hem de hastalar iyi tolere ediyor

Prof. Giulio Zuccoli şu an dünyaca ünlü Pittsburg Üniversitesi Nöroradyoloji Bölümü Başhekimi

Prof. Giulio Zuccoli şu an dünyaca ünlü Pittsburg Üniversitesi Nöroradyoloji Bölümü Başhekimi

Hastayı tedavi sırasında takip eden Dr. Zuccoli ve arkadaşlarına göre bu sadece Ketojenik Diyetin hastalar tarafından gayet iyi tolere edildiğini göstermeyip aynı zamanda umutsuz görülen beyin tümörü vakalarında dahi iyi sonuç verebilen bir tedavi yöntemi olabileceğini belirtmişlerdir.

Dr. Zuccoli ellerinde kesin delil bulunmamakla birlikte bu mucizevi iyileşmenin ketojenik diyetin tümörün enerji metabolizmasına olan etkisi yüzünden olabileceğini söylemekte.

Kaynak:
Zuccoli G, Marcello N, Pisanello A, Servadei F, Vaccaro S, Mukherjee P, Seyfried TN. Metabolic management of glioblastoma multiforme using standard therapy together with a restricted ketogenic diet: Case Report. Nutr Metab (London) 2010;7:33.

Arkadaşkarınla paylaş:

6c yorum:

ahmet öztürk2015/02/20 saat 23:16Cevapla

eşim’ e 26.01.2014 de mekke kraliyet hastanesinde G.B.M tanısı kondu.yurda döndükten sonra bir hastanede ameliyat oldu.sonrasında temodal + radyasyon tedavisi aldı. ancak ağustos ayında tekrar ameliyat öncesi kadar tümör büyüdü.kasım ayında çekilen m.r grafisinde tümör boyutları 40x30x35 olarak ölçüldü.ankara da bir hoca ALTUZAN tedavisine başladı.bende bu tedaviye ketojenik diyet ve metformin adlı ilacı ilave ettim.şubat 2015 başında çekilen m.r grafisinde tümör boyutları 25 x20 x20mm olarak ölçüldü. ve beyin ödeminiin azaldığı görüldü.tedaviye devam ediyoruz.
site bize güzel yol gösteriyor.teşekkür ederiz.saygılarımla.

mustafa2014/03/19 saat 11:32Cevapla

slm benımde annemde beyın tumoru tehsızın konuldu ve 07 2013 tarıhlerınde amelıyar oldu ve alın dı patırolojı sonuclarına gore kotunun en kotusu oldugunu soyledıler ve ısın tedavısıde gordu 6 ay yada 9 ay yasar dedıler ve su ansa 02 2014 den berıde evde uyuyor bı caresı varmı duzelırmı ammem yasıda 70 mıs ne yapabılırım cevap beklerım saygılarımla

Masal2014/03/17 saat 22:00Cevapla

Babamda çıktı. Ama böyle bir timör görmedim tam 2 kez aynı yerden ameliyat oldu.

inşallah iyileşir.

Sevgilerle Masal Öztürk

perihan2013/05/19 saat 18:15Cevapla

bende bu diyeti denemek istiyorum.detaylı bilginiz varmı.ne kadar süre uygulamak gerekiyor.bunu uygulayan bildiginiz bir kurum varmı

Editör2013/05/20 saat 15:57Cevapla

Kurum yok. Ancak uygulayan kisiler var. Asagidaki baglantidan grubumuza uye olmanizi tavsiye ederim:
https://www.facebook.com/groups/416836725598/

Ongun2013/02/27 saat 23:19Cevapla

Bende yaptım ketojenik diyet, oldukça zor bir diyet..Sonuçları kısmen olumlu yönde etkiledi diyebilirm..

MENU