Bütün kanserleri iyileştirebilecek mucize ilaç insan uygulamasına başlıyor

Araştırmacılar  beyin tümörü, meme, yumurtalık, karaciğer gibi tümörlerin tümünü iyileştirebilecek bir ilacı insanlar üzerinde uygulamaya hazırlanıyorlar.

Vücudun bağışıklık sistemini kanser hücrelerini yok etmeye yönlendiren bir antikor olan bu ilacın denekler üzerinde yapılan deneylerde başarılı olduğu açıklandı.

Araştırmayı yürüten Stanford Universitesi Tıp fakültesinden ekip, çalışmalarındaki başarıdan sonra 20 milyon dolarlık ek bir kaynağa hak kazandı. Bu kaynak yeni ilacın insan uygulamasına başlanmasına olanak sağlayacak.

Kanser hücreleri “Beni Yeme” diyor

Bundan 10 yıl kadar önce Stanford Üniversitesinden Prof. Irving Weissman, kan kanseri (lösemi) hücrelerinin, CD47 adı verilen bir maddenin sağlıklı hücrelere göre çok fazla ürettiğini keşfetti. Çalışmayı derinleştirdiklerinde bu maddenin sağlıklı kan hücrelerini bağışıklık sistemine ‘beni yeme’ sinyali vermeye yaradığını buldular. Kanser hücreleri işte bu sinyali kullanarak bağışıklık sistemini kandırıyorlar.

Araştırmacılar yaptıkları deneylerde kanser hücrelerinin yaydığı bu sinyali bloke ettiklerinde bağışıklık sistemi tarafından imha edildiklerini ve kanserin iyileştiğini gördüler.

Tüm kanserlerde aynı mekanizma var

Bu başarıdan sonra Weismann ve ekibi bu maddenin diğer kanser türlerinde bulunabileceğini düşündüler. Yaptıkları deneylerde meme kanseri, karaciğer kanseri, beyin tümörü, bağırsak kanseri, yumurtalık kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri hücrelerinin de aynı mekanizmayı kullanarak bağışıklık sisteminden korunduklarını gördüler.

Hükümetten 20 Milyon dolarlık destek

Buluşlarını Proceedings of the National Academy of Science(PNAS)yayımladıktan sonra, bu ekip, ilaç tedavisini fareler üzerinde 7 farklı çeşit insan kanser tümörü ile denedi –göğüs, ovaryum, kolon, mesane, beyin, karaciğer ve prostat.Her tümörün öldürülmesi veya küçültülmesi gibi yeniliklere açık antikor ilacı, kanserin vücudun diğer kısımlarına yayılmasını önledi.

Stanford Patoloji Profesörü ve çalışma yazarlığı öncüsü Dr.Irving Weissman, ”Bu kesin olarak gösterir ki, bu protein, yani CD47, insan kanser tedavisinde, yerinde ve umut verici bir hedeftir.

Rejeneratif Tıp Enstitü’sü tarafından 4 yıl boyunca 20 milyon dolar bağışla desteklenen Weissman ve ekibi şimdi beşeri klinik deneylerinin ilk aşamasına başlamaya hazırlanıyor.

Çeviri: Arzu Gökdal

Kaynaklar:
The CD47-signal regulatory protein alpha (SIRPa) interaction is a therapeutic target for human
solid tumors, Irving Weissman et al., PNAS Mart 2013
.

Bütün kanserleri iyileştirebilecek mucize ilaç insan uygulamasına başlıyor” için 7 yorum

 • 2014/02/07 tarihinde, saat 15:37
  Permalink

  Bu ilaca ulaşma imkanı varmı

  Yanıtla
 • 2014/02/01 tarihinde, saat 23:09
  Permalink

  beyin tümörü hastamız var.Nasıl yardım alabiliriz.bize yardım edin.

  Yanıtla
 • 2013/12/08 tarihinde, saat 13:38
  Permalink

  hastamız için bu tedavi yöntemi için bilgi almak istiyoruz ..

  Yanıtla
 • 2013/10/27 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  hastamız için acilen ne gerekyorsa yaparız bize bu konuda yardım ederseniz sevinirim

  Yanıtla
 • 2013/06/17 tarihinde, saat 15:17
  Permalink

  henüz klinik 2 aşamasındaki bir deneme. ve maalesef ülkemizde katılmanız mümkün değil bildiğim kadarıyla yalnızca amerika ve ingilterede yapılacak denemeleri. ülkemizde olsaydı ben de kendime hastama düşünürdüm.

  Yanıtla
 • 2013/06/10 tarihinde, saat 11:41
  Permalink

  iyi günler. bizimde beyin tümörü hastamız var. bu yöntemi hastamız üzerinde ne şekilde uygulayabiliriz. yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar…

  Yanıtla
 • 2013/06/10 tarihinde, saat 11:09
  Permalink

  internetten biraz araştırma yaptığımda oldukça umut vaad eden bir gelişme olduğuna kanaat getirdim.inşallah başarılı sonuçlar alınır da bunca deva bekleyen insanlara bir şifa olur.çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir