Akne ilacı ile GBM takip tedavisi nüksü engelliyor

Dünyaca ünlü MD Anderson Kanser Araştırma Hastanesinde 2004’ten beri uygulanan GBM takip tedavisinin nüksü engellediği açıklandı. GBM hastalarının en büyük problemi tüm başarılı tedavilere rağmen tümörün yeniden nüksetmesi.

GBM tedavisinde hastalara normal olarak ameliyat, ışın tedavisi ve bunu takiben ilaçlı tedavi uygulanıyor. Fakat tümör tamamen yok edilse bile hastaların büyük bir bölümünde tümör nüks ediyor.  Tedavinin son ayağı olan ilaç tedavisi 6 ay boyunca uygulanmakta ve hasta bu süre sonunda 3 aylık MR kontrolleri ile takip edilmekte.

MD Anderson Kanser Araştırma Merkezinin yaptığı bir çalışmaya göre, 6 aylık kemoterapiden sonra, Isoretinoin uygulanması hastalarda nüksü geciktiriyor.

2 seneden fazla süredir nüks yok

Toplam 88 hasta üzerinde yapılan araştırmada, 18 hastaya Isoretinoin ile takip tedavisi uygulandı. Isoretinoin tedavisi uygulanan hastalarda 25.3 ay boyunca tümör nüks etmezken, Isortetinoin takip tedavisi uygulanmayan hastalarda tümör 8.3 ayda nüksetti. Bu da takip tedavisinin nüksü engellemede çok büyük katkısı olduğunun bir kanıtı olarak gösterildi.

Akne tedavisinde kullanılıyor

Ticari adı Roaccutane olan Isoretinoin halen akne tedavisinde kullanılmakta. İlaç uygulaması beraberinde getirediği yan etkileri dolayısı ile pek çok ülkede sadece dematoloji uzmanları tarafından reçete edilmektedir.

Akne hastalığında ilacın dozu hastanın ağırlığına ve hastalığın şiddetine göre belirlenmektedir. Yüksek doz uygulamaları kilogram başına günlük 0.5 mg ile 2 mg arasında değişmektedir. Günde bir kez yiyecek ile birlikte alınmaktadır. Bu uygulama 8-10 ay süresince devam etmektedir.  Düşük doz tedavisinde ise ilaç hastalara günlük 10-20 mg uygulanmaktadır.

Yan Etkileri

Hastalarda en sık rastlanan yan etkiler ise: ciltte kuruluk, gözde kuruluk, ciltte, kaşıntı ve kızarıklık, sırt, eklem ve kas ağrıları olmaktadır. Ayrıca kansızlık, kanda yağ artışı ve HDL (iyi kolesterol) düşüşüne yol açmaktadır.

İlacın az rastlanan (binde birden daha az) yan etkileri ise alerji, saç dökülmesi, depresyon, agresiflik, aşırı davranışlar, ruh hali değişimleridir.  Bu yan etkiler her bin hastadan birinde görülmekle beraber ilaç etrafında çeşitli efsanelerin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Yan etkilerin hepsi ilacın kullanımına ara vermesi ile kaybolmaktadır. Cilt kuruluğu vb gibi etkiler, nemlendirici kremlerle kontrol altına alınabilmektedir. Ciltte güneşe karşı hassasiyet güneşe çıkarken güneş kremi kullanımı ile önlenmektedir. Oluşacak ruh hali değişimleri ise yine ilaçlarla düzeltilebilmektedir. Hamilelerde uygulanmaz. Doktor gözetiminde kullanılır.

KAYNAKLAR
Chen SE, Choi SS, Rogers JE, Lei X, De Groot JF, Isotretinoin maintenance therapy for glioblastoma: A retrospective review, J Oncol Pharm Pract. 2014 Apr;20(2):112-9. doi: 10.1177/1078155213483348. Epub 2013 May 15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23676507

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=aRyzfbTsj3h8.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir