Kemik iliği kanseri ilacı GBM tedavisinde başarı sağlıyor

Kemik iliği kanserinde (multiple myeloma) kullanılan bir ilaç GBM türü tümörlerin tedavisinde ek ilaç olarak başarılı sonuç verdi.

Velcade (Bortezomib) adlı ilaç beyin tümörü tedavisinde en büyük sorunlardan biri olan MGMT direncini kırarak Temodal tedavisinin başarısına katkıda bulunuyor.

Bilindiği gibi Temodal tedavisi şu ana kadar GBM’e karşı en etkin yöntemlerden biri ve dünya çapında ilk sıra tedavisi olarak uygulanıyor. Ancak hastaların neredeyse yarısına yakın bir kısmında zaman içinde tümörler bu ilaca karşı  direnç oluşturuyor ve ilaç etkisini yitiriyor. Bu sebepten daha önce Temodal tedavisi uygulanmış ve nüks görülmüş hastalarda Altuzan, Camptosar, PCV gibi alternatif yöntemler uygulanıyor.

Tümörlerde Temodal’e karşı direncin oluşmasında hücrelerin DNA’sında bozulmalara karşı tamir görevi yapan MGMT adlı bir enzim sorumlu. İşte Bortezomib adı verilen bir ilaç MGMT enziminin tümör hücrelerini Temodal’e karşı korumasını engelliyor. Bu sayede hem ilk teşhis hastalarda hem de nüks görülen hastalarda Temodal ilacının etkisi artıyor. İlaca karşı dirençli tümörler dahi yokedilebiliyor.

Denemeler şimdilik labaratuar ortamında yapılmış ancak sonuçlar çok başarılı. Ancak bu insan uygulamalarına başlanması için yeterli bir dayanak oluşturuyor.

Araştırmacılar Bortezomib ve Temodal’in birlikte kullanıldıklarında tedavinin başarısını artırdığını söylüyorlar.

Bortezomib ülkemizde Janssen firması tarafından VELCADE adı altında satılıyor ve kemik iliği kanseri (Multiple myeloma) tedavisinde kullanılıyor. İlaç bu hastalıkta da rituksumab adlı ilaca karşı oluşan direnci kırmak için  olarak kullanılıyor. Janssen firmaları yetkilileri ilacın 2003 yılından beri kemik iliği kanserine karşı kombinasyon tedavisi olarak kullanıldığını belirtiyor. İlaç yalnızca damar yolu ile (intravenöz)  olarak kullanılıyor. Yetkililer ilacın kesinlikle kas altı veya başka bir yolla kullanılmaması konusunda da dikkatli olunmasını belirtiyorlar.

KAYNAK:

Bortezomib overcomes MGMT-related resistance of glioblastoma cell lines to temozolomide in a schedule-dependent mannerç, Vlachostergios PJ, Hatzidaki E, Befani CD, Liakos P, Papandreou CN., Invest New Drugs. 2013 May 5..

Kemik iliği kanseri ilacı GBM tedavisinde başarı sağlıyor” için bir yorum

  • 2014/06/08 tarihinde, saat 22:03
    Permalink

    Oğlum Gbm hastası. Biz 30 gun isin ve beraberinde 130 mg temodal kullandik.su an bekleme suresindeyiz.yakinda tekrar temodal kullanicaz (28 günlük beklemedeyiz).bu sefer temodal ile birlikte kullanabilirmiyiz acaba?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir