Biber gazı kanserin çaresi olabilir mi?

Kapseisin, biber gazının hammaddesi, kanserin çaresi olabilir mi?

49 yaşında ki kanser hastası Ed Currie bunun olabileceğini düşünüyor. Ed Currie’nin vücudundan bugüne kadar  tam 7 kez tümör alınmış, ancak son 5 senedir kontrolleri tamamen temiz. Currie bunu 5 sene önce yemeye başladığı süper acı biberlere bağlıyor. Biber gazının ana maddesi olan kapseisin biberden elde ediliyor ve bibere acılığını veren madde.

Kanserden kurtulan, Currie kanser ile ilgili araştırma yaparken Güney Amerika yerlilerinde kanser oranının çok düşük olduğunu öğrenmiş. Bunu halkın çok acı yemesinden kaynaklanabileceğini düşünmüş. Denemek için bulabildiği en acı biberin tohumunu alarak biber yetiştirmeye ve ürettiği biberleri yemeye başlamış.

Ed Currie kanserden acı biber yiyerek kurtulduğunu söylüyorElde ettiği biberlerin acılığını daha da artırabilmek için kendisi çeşitli biberlerin tohumlarını birleştirerek yeni türler arayışına girmiş. Öyle ki çalışmakta İşini bırakmış ve kendini tamamen bu işe adamış. Uzun süre yaptığı denemeler sonucu bilinen en acı biber olan Şili biberinden bile tam 300 kat daha acı olan yeni bir tür elde etmiş. Uzmanlar Currie’nin yetiştirdiği biberlerin 5000 Skovil acılığa sahip olduğunu söylüyorlar.(BTDG) 

5 yıldır bu biberi yemeye devam eden Currie, önceki gün CBS televizyonuna verdiği röportajda bunun kanserden kurtulmasının sebebi olduğunu söylüyor. Pek haksız da olmayabilir. Zira ünlü kanser araştırma merkezi Cedar’s Sinai Hastanesinden Prof.Dr. Michael Freeman laboratuar deneylerinde kapseisinin kanser hücrelerini öldürdüğünü bulduklarını belirtiyor. Freeman, kapseisinin kanser hücrelerine bağlanarak onlara kendi kendini imha etme sinyali verdiğini söylüyor.

“Kanserden annemi kaybettim, arkadaşlarımı kaybettim, ailemden insanları kaybettim. 5 yıldır hayattaysam bu yediğim acı biber sayesinde. Bu biber sayesinde hayattayım. Bu biber sayesinde kızımın düğününü görebilebilecek kadar yaşayacağıma inanıyorum. Artık insanlar kanserden ölmesinler.” diyor kanseri biber yiyerek yenen Ed Curie.

Currie’nin evi bahçesi garajı heryer kendi yetiştirdiği biberlerle dolu. Yetiştirdiği özel biberlerin yarısını kanser araştırması yapan bilim kuruluşlarına hibe ediyor.

Ülkemizde de son günlerde gündemde yaygın olarak konuşulan bir konu biber gazı ve kanser ilişkisi. Biber gazının akciğer enfeksiyonlarına ve iltihaplanmaya yol açabildiği biliniyor ancak kansere yol açtığına dair herhangi bir kanıt yok. Tam tersine yapılan çalışmalar biber gazının hammadesi olan kapseisinin kanser hücrelerini öldürdüğünü gösteriyor. Yakında biber gazının hastanelerde hastalara sıkıldığını görürsek şaşırmayalım.Sebebi tamamen tedavi. 

KAYNAK
http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=50148914n
.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir