Alternatif Tedaviler: Karbonat Mucizesi

181/386
Alternatif Tedaviler: Karbonat Mucizesi

Karbonatlı su kansere karşı etkili mi? Son zamanlarda internette karbonat mucizesi başlığıyla paylaşımlar dolaşmakta. Şu an kanser ile savaşmakta olan pek çok hasta acaba bu bizim için umut olabilir mi diye düşünüyor.

Yazının devamını okuyacak kadar vakti olmayanlar için cevap: Şu ana kadar karbonatın kanseri iyileştirdiği yolunda hiçbir bilimsel bulgu yok. Karbonatlı suyun ağız hijyeninden, pasta ve kekleri kabartmak gibi pekçok faydası var, ancak kanseri tedavi etmiyor.

Karbonatın kanseri tedavi ettiği söylentisi nasıl ortaya çıktı?

Aslında bu paylaşımlar 10 yıl kadar önce yabancı internet sitelerinde ortaya çıktı fakat Türkiye’ye ulaşması epey bir rötarlı oldu. Ara ara unutulsa da internetten yarım yamalak bilgi toplayan ve yayan insanlar tarafından maalesef hala gündemde tutuluyor.

karbonat-kanser-doktor-tullio-simoncini-gizli-kamera

Simoncini, “Striscia Notizia” adlı haber programda yapılan gizli kamera çekiminde

İddiaların kaynağı 2003 yılında İtalyan Dr. Tullio Simoncini olayına dayanıyor. İddiayı ortaya atan Simoncini’nin aslında bir dolandırıcı olduğu bu yolla hastalardan para sızdırmaya çalıştığı İtalyan TVsinden bir ekibin yaptığı gizli çekimde ortaya çıktı. Simoncini kendisine gelen hastalara alternatif kanser tedavisi uygulamaktaydı. Ancak araştırmalar Simoncini’nin hastalara ilaç olarak enjekte ettiği şeyin karbonatlı sudan başka birşey olmadığı ortaya çıktı. Enjekte edilen az miktarda bir karbonatlı su, sodyum düşüklüğü için verilen fizyolojik serum (tuzlu su) kadar zararsız.

Simoncini iddiasını ileri götürerek. Kanserin bir mantar olduğunu ve işte bu yüzden karbonatlı suyun etkili olduğunu iddia etti. Buna kanıt olarak da tedavi ettiğini iddia ettiği 4 hastayı gösterdi.

Bu, medya ve internette bir miktar yankı buldu ve haberler ve Simoncini’nin iddiaları ve  konuşmaları internette yayıldı.

Ancak iddiaların üzerine giden bir TV ekibinin yaptığı gizli çekimden sonra olayın bir tür dolandırıcılık olduğu ortaya çıktı. Simoncini hastalara etik olmayan yaklaşımı yüzünden meslekten men edildi. Simoncini’nin karbonatlı su ile tedavi ettiğini iddia ettiği 4 hasta ise kanserin ilerlemesi yüzünden öldü.

İddiaları zaman zaman gündeme getirenler ise Simoncini’nin kanserin mantar olduğu iddiasını unutup yerine hala popüler bir görüş olan ‘kanser asitli ortamı sever’ iddiasına dayandırdılar. Ancak kaynak olarak 2003 yılında Simonci’nin tedavi ettiğini söylediği hastaları referans almaktalar.

Laboratuvar deneyleri

Laboratuvar da yapılan hayvanlı deneylerde, karbonatın kansere hiçbir etkisinin olmadığı. karbonat enjekte edilen hayvanlarda tansiyonun arttığı ve su tutma sebebiyle ciğerlerde su toplanması olduğu gözlemlenmiş.

Karbonatlı su kanser tedavisinde nasıl kullanılabilir?

Kansere karşı ilaçlı tedavi yapılan hastalarda kan sayımı düşmekte. Bu da zaman zaman ağızda mantar enfeksiyonları yaşanmasına yolaçabilir. Bu durumda hastanın ağzını çalkalamak için kullanılabilen karbonat mantar öldürmede etkili basit ve ucuz bir çözüm. Ancak mantara karşı karbonattan daha etkili ilaçlar ve hijyenik sular bulunmakta. Ciddi mantar enfeksiyonlarında sadece karbonat ile ağzı çalkalamak yeterli olmayabilir.

Karbonatlı suyun içilmesinde veya yutulmasında herhangi bir zarar yok. Ancak yapılan fare deneylerinde uzun süre ve aşırı karbonatlı su verilen deneklerde mide kanseri riskinin arttığı gözlemlenmiş.

Karbonatlı su ile kanın pH’ını yükseltmek mümkün mü?

Kanser konusunda bir başka iddia da kanser hücrelerinin asidik ortamlarda daha hızlı üremesine dayanıyor. Buna dayanarak kanın asitliği (pH) yükselterek kanserin tedavi edilebileceğini öne sürenler var. Bunlardan biri de henüz bilimsel bir dayanağı olmayan Alkali Tedavisi, beslenme ile bu değeri kalıcı olarak değiştirmeyi hedefliyor.

Ancak bilinen şu ki, kanseri tedavi etsin etmesin kanın pH derecesini uzun vadeli olarak yükseltmek veya düşürmek pek mümkün değil. Vücut tıpkı kan şekeri gibi kanın pH derecesini sürekli belli bir değerde tutmakta.
Şayet geçici bir süre ile bu değer düşer veya çıkarsa vücut tekrar bunu dengelemekte.

Kanın pH derecesi 7.55‘in üzerine çıktığında ölümler başlar. Kan pH’ı 7.65’in üzerine çıkan hastaların %80’inde ölümler görülür.

Yapılan deneyler doğrudan karbonatlı su enjekte edilen hastaların kan pH değerinin 15 dakika kadar bir süre sonra tekrar normale döndüğünü göstermekte. Ancak ağızdan alınacak karbonat büyük ölçüde midede nötralize edilerek sofra tuzuna dönüşmekte.

Karbonatlı su midedeki reaksiyonu

Karbonatlı su (NaHCO3) midede aşağıdaki kimyasal reaksiyon ile sofra tuzu (NaCl) ve karbonik asite (H2CO3) dönüşür. Oluşan karbonik asit ise su (H2O) ve karbondioksit gazına (CO2) ayrışır:

NaHCO3 + HCl → NaCl + H2CO3
H2CO3 → H2O + CO2(g)

Karbonatlı su zararlı mı?

Ağızdan alınan karbonatlı su büyük ölçüde tuza dönüşeceği için sofra tuzu için geçerli olan herşey karbonatlı su için de aynıdır.

Ancak böbreklerin dışarı atamayacağı kadar yüksek miktarda karbona alınırsa bunun kanın pH derecesini yükseltme ihtimali vardır. Bu  durumda yukarıda belirtildiği gibi ölümlere yol açabilir.

 • Aşırı karbonat tüketimi vücutta Potasyum oranını düşürür. Potasyum eksikliğinde görülen kramplar, kasılmalar gibi tüm etkiler aşırı karbonat tüketiminde de görülür.
 • Aşırı karbonat tüketimi kalp damarlarının büzülmesine yol açar. Beyne giden kan miktarı azaltabilir buna bağlı olarak krizler görülebilir.
 • Aşırı karbonat tüketimi, kalp ritim bozukluklarına yolaçabilir.

Karbonatlı suda doz aşımı belirtileri nelerdir?

Karbonat genelde güvenli bir gıda ürünüdür. Kasıtlı haller dışında doz aşımı vakaları yoktur.
Karbonatta doz aşımında görülen öncü belirtiler şunlardır:

 • Terleme
 • Tansiyon yükselmesi
 • Çarpıntı

Bu belirtiler normalde 10-15 dakika içinde geçmektedir. Ancak çok yüksek miktarda alınmış ise şu belirtiler takip eder:

 • Ellerde titreme
 • Kramp ve kasılmalar
 • Baş dönmesi
 • Bulantı ve kusma
 • Parmak uçlarında ve yüzde uyuşma

Bu belirtileri gördüğünüzde vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

KAYNAKLAR:
Guyton and Hall Textbook of Medical Physiology, 13e, 2015 by John E. Hall PhD, ISBN-13: 978-1455770052 ISBN-10: 1455770051

Sodium Bicarbonate, American Cancer Society http://www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/complementaryandalternativemedicine/herbsvitaminsandminerals/sodium-bicarbonate.

Arkadaşkarınla paylaş:

14c yorum:

tuncay2015/11/22 saat 18:43Cevapla

siz hangi ilac firması adına calışıyorsunuz acaba ?? siz karbonat kullanan hastalaın öldüğünü söylüyorsunuz da…. kemo alıp da hayatda kalan hastalardan da bahsedin biraz… Bu doktorlar ne işe yarar ben anlamadım arkadaş onkolok lardan bahsediyorum adam lar doç oluyorlar porof oluyorlar ama benim gözümde pratisyen hekimden bir farkı yok hiçbirinin.. bir yıldır akciğer kanseri ile mücadele ediyorum 6 aydır kemo ve radyo tlpi aldık ama bir işe yaramıyormuş resmen gidin başınızın caresine bakın dediler.. hastaneye bir yılda harcadığım para kırk bin tl … sonuc fiyasko . kim ne derse desin bu doktorlar birileri tarafından susturuluyo ama nedir ne iştir anlamadım

harun2015/05/11 saat 12:23Cevapla

O adam kanser uzmanı bir DOKTORDUR.İlaçşirketleri tarafından şarlatan ilan edilip karalama kampanyasına maruz kalıyorsa kesinlikle haklıdır.İLAÇ ŞİRKETLERİNİN SADECE ABD DEKİ KANSERDEN YILLIK KAZANCI 50 MİLYAR DOLARDIR varın siz düşünün karar verin.

Hakan2015/03/02 saat 17:29Cevapla

http://www.giornalettismo.com/archives/559071/luomo-morto-per-aver-curato-il-cancro-con-il-bicarbonato/

Italyanca biliyormusunuz ? Yoksa google translate araciligi ile mi bu sayfadaki yazilari okudunuz ? Ayrica kaynak olarak gostermis oldugunuz linkin bilimsel oldugunu mu dusunuyorsunuz yoksa ulasabildiginiz yegane link oldugu icin mi bu linki bizlerle paylastiniz ?

Sorularima acikca ve tek tek cevap verebilirseniz cok memnun olacagim.

Tesekkur ediyorum..

Editör2015/03/03 saat 15:02Cevapla

– Evet İtalyanca yazıları çevirecek düzeyde bilgiye sahibiz, ayrıca anadili İtalyanca olan dostlarımızın da yardımına başvuruyoruz. Editörümüz uzun yıllar yurtdışında yaşamış, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Hollandaca dillerini akademik seviyede konuşmaktadır, kaynaklar ve yazılar kendisi tarafından kontrol edilmektedir.

– Google translate’e dayalı bir çeviri kullanmıyoruz, çünkü Google Translate çoğu zaman hatalı ve yanlış sonuç vermekte.

– Verilen bağlantı bir “bilimsel makale” değil “bikarbonat tedavisinden ölen hasta”ya ait bir “gazete haberi“dir. Burada bilimsel bir hipotez değil ölüm olayı haber verilmektedir. Aşağıda bu tedaviden ölümlere dair bir kaynağınız var mı, ölenlerin isimleri nedir gibi soru yönelten birine cevaben ölüm olaylarını ve ölenlerin isimlerini de içeren bir gazete haberi olarak verilmiştir.

Bilgi ve haberleri 3. 4. dereceden duyumlar yerine mümkün olduğunca kaynaklarına inerek vermek istediğimizden dolayı, bir İtalyan olan Simoncini’ye ait bilgi ve haberleri İtalyanca kaynaklardan araştırma yoluna gittik. Yukarıdaki haber diğer pek çok kaynağı da aslına uygun olarak veren detaylı bir metin olduğu için kısaca ona yer verdik. Simoncini’ye ait haberler İtalya’da dahi ulusal medyaya gündem olmasa dahi saygın gazetelerde küçük de olsa yer bulmuştur. Örneğin önde gelen İtalyan gazetesi Repubblica ölüm haberine şurada yer vermiştir:
http://ricerca.repubblica.it/repubblica/archivio/repubblica/2012/10/27/curo-tumori-la-truffa-del-medico-stregone.html

Yine aynı şekilde İtalya’nın en büyük medya kuruluşu olan Mediaset ölüm olayına şu şekilde yer vermiştir:
http://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca/articoli/1117046/procura-luca-olivotto-mori-per-il-bicarbonato-.shtml

İtalya’nın en çok okunan online gazetesi Affaritaliani de ölüm olayı ile ilgili Simoncini ile yapılan bir röportajı yayınlamıştır (bu röportajı da çevirerek sitemizde de yayınladık).
http://www.affaritaliani.it/cronache/intervista-simoncini-tumore161212.html

Bunun bir ötesi İtalya’ya gidip savcılıktan dava dosyalarına bakmak olur. Şayet İtalya’ya gidip dava dosyalarına bakacak kişiler varsa lütfen bizleri haberdar etsin, bulguları burada yayınlamaktan memnun oluruz. Elimizdeki sınırlı imkanlarla ancak bu kadarını yapabiliyoruz.

1 2

MENU