Karbonatlı su ile kanın pH’ını yükseltmek mümkün mü?

Karbonatlı su ile kanın pH’ını yükseltmek mümkün mü?

Kanser konusunda bir başka iddia da kanser hücrelerinin asidik ortamlarda daha hızlı üremesine dayanıyor. Buna dayanarak kanın asitliği (pH) yükselterek kanserin tedavi edilebileceğini öne sürenler var. Bunlardan biri de henüz bilimsel bir dayanağı olmayan Alkali Tedavisi, beslenme ile bu değeri kalıcı olarak değiştirmeyi hedefliyor.

Ancak bilinen şu ki, kanseri tedavi etsin etmesin kanın pH derecesini uzun vadeli olarak yükseltmek veya düşürmek pek mümkün değil. Vücut tıpkı kan şekeri gibi kanın pH derecesini sürekli belli bir değerde tutmakta.
Şayet geçici bir süre ile bu değer düşer veya çıkarsa vücut tekrar bunu dengelemekte.

Kanın pH derecesi 7.55‘in üzerine çıktığında ölümler başlar. Kan pH’ı 7.65’in üzerine çıkan hastaların %80’inde ölümler görülür.

Yapılan deneyler doğrudan karbonatlı su enjekte edilen hastaların kan pH değerinin 15 dakika kadar bir süre sonra tekrar normale döndüğünü göstermekte. Ancak ağızdan alınacak karbonat büyük ölçüde midede nötralize edilerek sofra tuzuna dönüşmekte.

Karbonatlı su midedeki reaksiyonu

Karbonatlı su (NaHCO3) midede aşağıdaki kimyasal reaksiyon ile sofra tuzu (NaCl) ve karbonik asite (H2CO3) dönüşür. Oluşan karbonik asit ise su (H2O) ve karbondioksit gazına (CO2) ayrışır:

NaHCO3 + HCl → NaCl + H2CO3
H2CO3 → H2O + CO2(g)

Karbonatlı su zararlı mı?

Ağızdan alınan karbonatlı su büyük ölçüde tuza dönüşeceği için sofra tuzu için geçerli olan herşey karbonatlı su için de aynıdır.

Ancak böbreklerin dışarı atamayacağı kadar yüksek miktarda karbona alınırsa bunun kanın pH derecesini yükseltme ihtimali vardır. Bu  durumda yukarıda belirtildiği gibi ölümlere yol açabilir.

  • Aşırı karbonat tüketimi vücutta Potasyum oranını düşürür. Potasyum eksikliğinde görülen kramplar, kasılmalar gibi tüm etkiler aşırı karbonat tüketiminde de görülür.
  • Aşırı karbonat tüketimi kalp damarlarının büzülmesine yol açar. Beyne giden kan miktarı azaltabilir buna bağlı olarak krizler görülebilir.
  • Aşırı karbonat tüketimi, kalp ritim bozukluklarına yolaçabilir.

Karbonatlı suda doz aşımı belirtileri nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir