HSPPC-96 adlı yeni aşı hastalara umut veriyor

2.Faz denemeleri yapılan HSPPC-96 adlı yeni bir aşı beyin tümöründe umut vaadediyor. Şimdiye kadar 41 hasta üzerinde denendi ve alınan ilk sonuçlar oldukça umut verici.

Amerika’da Northwestern Üniversitesi Tıp fakültesi tarafından geliştirilen aşı hastaya özel olarak, hastadan alınan tümör dokusu kullanılarak elde ediliyor. Deneye gönüllü katılan 41 hasta üzerinde üzerinde yapılan çalışmada hastaların %90’ı standard ölçü olarak belirlenen 6 aylık nüksüz sağ kalım süresini geçti. Ancak aşının uzun vadede etkinliğinin belirlenebilmesi için çalışmaların tamamlanması gerekiyor.

HSPPC-96, tıpkı şu an geliştirilmekte olan diğer aşılar gibi bağışıklık sistemini tetikleyerek tümör hücrelerinin öldürülmesini sağlıyor. Aşının hazırlanabilmesi için hastanan ameliyatla tümör dokusu alınıyor.

Şu an 2.Faz denemeleri yapılan aşının, Altuzan ile birlikte güvenli ve etkin kullanılabilme imkanı araştırılıyor. Araştırmayı yöneten Dr. Andrew Parsa beyin tümörü araştırmalarını bir dağ tırmanışına benzetiyor ve bu tür her çalışmanın dağın tepesine ulaşmada yeni bir durak belirlediğini söylüyor. “Bu tür çalışmalar sayesinde adım adım dağın zirvesine ulaşacağız” diyor.

Aşı şimdilik genel kullanıma açık olmasa da tedavi konusundaki ilerlemelerin bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Kaynak:
Personalized Vaccine for Most Lethal Type of Brain Tumor Shows Promise,
 

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir