Beyin tümörü aşısı Toca 511 ilk hastaya uygulandı

Tocagen’in geliştirdiği Toca 511 isimli beyin tümörü aşısı klinik deney kapsamında ilk hastaya harici olarak verildi. Bu ilk deneme ilacın hasta üzerindeki etkilerini ve yan etkilerini görmeyi sağlayacak. İlaç hastaya tümör alınmadan önce artan dozlarda verilmeye başlandı. Daha sonra ameliyatla tümör çıkarılarak ilacın tümör üzerindeki etkileri gözlemlenecek. İlaç ayrıca ameliyatla alınan tümörün oluşturduğu boşluğa uygulanacak.

Çalışmayı yöneten Henry Ford Hastanesi beyin cerrahi bölümü başhekim yrd. Dr. Steven Kalkanis “Nüks görülen beyin tümörü hastaları için elimizdeki tedavi seçenekleri sınırlı. Elimizdeki ilk veriler Toca 511’in sağlıklı hücrelere zarar vermeden beyin tümör hücrelerni öldürdüğünü gösteriyor. Harici enjeksiyon yöntemini deneyen ilk merkez olarak çalışma sonuçlarını heyecanla bekliyoruz” diyor.

Toca511 yöntemi iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısım bir aşı. Ancak bu aşı diğerlerinin aksine tümörü öldürmeye değil tümörleri işaretlemeye yönelik.  İkinci kısım ise işaretlenmiş hücreleri bulup onlara yapışarak onları tek tek öldüren bir ilaç. Bu muhteşem ikili birlikte beyin tümörleri dahil tüm kanser türlerinin tedavi edecek yetenekte.

Bilimadamları  tümör hücrelerini işaretlemek için zararsız bir tür grip virüsünden faydalanıyorlar.  Laboratuar ortamında bu virüsün genetik koduna özel bir işaret koyuyorlar.  Virüs sadece vücutta normalden daha hızlı üreyen hücrelere bulaşıyor. Bilindiği gibi tümör hücrelerinin en büyük özelliği anormal bir hızla üremeleri. Tümör hücrelerine bulaşan bu virüsler beraberinde taşıdıkları koduda oraya kopyalıyorlar. Böylelikle tümör hücreleri tek tek işaretlenmiş oluyor.  Bundan sonrası ise sadece o kodu tanıyıp o hücreye yapışan 5FC adlı hücre öldürücü ilaca ait. İlaç hastaya ağızdan veriliyor ve işaretli hücreleri bulup öldürüyor.

Şayet yöntem klinik testleri geçerse tüm genetik hastalıkların tedavisinde çığır açacak gibi görünüyor.

KAYNAK:
Tocagen Doses First Patient Intravenously in Clinical Trial of Selective Cancer Therapy, Toca 511 & Toca FC

 .

Beyin tümörü aşısı Toca 511 ilk hastaya uygulandı” için 2 yorum

 • 2014/04/18 tarihinde, saat 00:28
  Permalink

  harika teprikler bir okuyucuyum ve takip ediyorum tip dunyasini umarim butun sifa bekliyenlere sifa olsun

  Yanıtla
 • 2014/03/19 tarihinde, saat 11:30
  Permalink

  Mantık olarak harika bir mekanizma. Ben Nörofibromatozis 2 hastasıyım. Anormal hızla büyümek NF2 tümörleri için söz konusu değil maalesef. Nf2 tümörlerini de işaretlemek mümkün olursa ameliyatı çok riskli olan bu tümörler bile sorun olmaktan çıkar.
  Harika olur

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir