Beyin tümörü hastaları Ketojenik Diyet ile iyileşti

Sitemizde 2009 yılından beri anlatmaya çalıştığımız Ketojenik Diyet’in beyin tümörü üzerine etkisi Zürih Üniversitesi ve Frankfurt Üniversitesi Nöroloji bölümleri tarafından hastalar üzerinde yapılan bir çalışma ile kanıtlandı.

Araştırmayı yapan grup öncelikle laboratuar çalışmalarında karbonhidrat sınırlamasına gitmenin beyin tümörünü durdurduğunu tespit etti. Bunun üzerine GBM hastası olan 19 hastaya 6 ay boyunca Ketojenik Diyet uygulayarak sonuçları gözlemlediler.

Denemeye katılan hastalardan 2 tanesinde diyet süresince hiçbir nüks belirtisi görülmedi. İlerleme eğiliminde olan tümöre sahip hastalardan 3’ünde 6 hafta diyet uygulamasından sonra tümör ilerlemesi durdu. Bir hastada az miktarda da olsa tedaviye bağlı iyileşme gözlemlendi. 7 hastada ise tümörün nüksetme süresi %43 geciktirilebildi. Deneye katılan hastaların %86sında diyete bağlı iyileşme gözlemlendi.

Ketojenik diyetin hastalar tarafından zorlanılmadan uygulandığını belirten uzmanlar  hastaların %85inin diyeti 6 ay boyunca herhangi problem olmadan düzenli şekilde devam ettirebildiğini söylüyorlar.

Deneye katılan hastalarda ketojenik diyetin herhangi bir yan etkisinin gözlemlenmediği de bulgular arasında.

Çalışmayı yapan uzmanlara göre, ketojenik diyet hastalarda uygulanabilirliği olan, güvenli ve tümör öldürücü etkiye sahip bir tedavi şeklidir. Ayrıca diyetin Altuzan gibi damarlanma önleyici ilaçlarla beraber uygulanması her iki tedavinin de başarısını yükseltmektedir.

Yukarıdaki çalışma bir kez daha Ketojenik Diyet’in beyin tümörü tedavisinde ilaçlar kadar etkili olduğu ve diğer tedavilerle birleştirildiğinde tedavi etkisini artırdığı, hastalarda herhangi bir yan etkiye yol açmadığı, ve hastalar tarafından 6 ay kadar süre uygulanacak kadar da kolay olduğu gözler önüne seriyor.

 

KAYNAK

Int J Oncol. 2014 Jun;44(6):1843-52. doi: 10.3892/ijo.2014.2382. Epub 2014 Apr 11. ERGO: A pilot study of ketogenic diet in recurrent glioblastoma. Rieger J1, Bähr O1, Maurer GD1, Hattingen E2, Franz K3, Brucker D1, Walenta S4, Kämmerer U5, Coy JF6, Weller M7, Steinbach JP1.

.

Beyin tümörü hastaları Ketojenik Diyet ile iyileşti” için 2 yorum

  • 2014/11/09 tarihinde, saat 00:02
    Permalink

    Ketojenik dieetini nerden bulabilirim. Ve nasil uygulayabilirim babamin beyin tumoru var adi: gliobastrom multiforne derecesi 4 luften allah rizasi icin bana bu konu hakkinda bilgi verin babamin sagligi icin sizden haber bekliyorum

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir