Graviola bitkisi kanseri tedavi ediyor mu?

Graviola (Annona Muricata, ing. Soursop) Güney Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında yetişen bir ağaçın meyvesidir. Aynı familyadan olan Papav bitkisi ile akrabadır.

Bu bitkiden elde edile Annonaceous Acetogenins adlı maddenin laboratuar deneylerinde kemoterapiye direnç gösteren bazı karaciğer ve meme kanseri hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Ancak henüz insaniar üzerinde geniş çaplı bir deneme yapılmamıştır. 

İnternet üzerinde kanser ilacı olarak bu bitkiden elde edilen bazı ekstreler kanser ilacı olarak pazarlanmaktadır. Bu konuda bir çalışma yapan İngiliz Kanser Araştırmaları vakfı bu ekstrelerin kullanımını tavsiye etmemektedir.

Meme kanseri hücrelerini öldürüyor

2011 yılında Virgina Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışmada Graviola’dan elde edilen bir ekstrenin fareler üzerinde meme kanseri hücrelerini 5 haftalık bir süre içinde %56’ye varan oranlarda azalttığı görülmüştür. Deneyi yapan bilimadamları farelere kilogram başına 200mg ekstre vermişlerdir.

Graviola meyvesi Parkinson’a yol açıyor mu?

ABD’de Memorial Sloan Kettering hastanesince yapılan bir inceleme Graviola meyvesi ekstresinin Parkinson hastalığına yol açtığını öne sürmektedir. Bu inceleme 2002 yılında Fransa’ya bağlı Guadalup adasında yapılan bir çalışmaya dayanmaktadır. Bu adalarda yaşayan halk arasında levodopa-dirençli parkinson hastalığının normalin üstünde olması üzerine bunun yerel besinlerle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bunlar arasında Graviola ağacından elde edilen ekstreler nöron hücrelerine verilmiş ve dopamin üreten hücrelerde azalma olduğu gözlemlenmiştir. Buna dayanarak bu ekstrelerin dopamin hücrelerinde dejenerasyona yol açabileceği ve bu meyvenin uzun süre kullanımında Parkinson hastalığına yol açabileceği öne sürülmüştür.

Ancak iddialar üzerine 2010 yılında Fransa Gıda Güvenliği Ajansı tarafından yapılan incelemeye göre Graviola ile Parkinson hastalığı arasında herhangi bir ilişki bulunamadığı belirtilmiştir.

Bundan sonra 2012 yılında yapılan bir başka laboratuar çalışması Graviola bitkisinin de içerdiği Annonacin maddesinin beynin korteks hücrelerini öldürdüğünü göstermiş ve bu maddeye uzun süre maruz kalan insanlarda Parkinson gibi nörodejenaratif hastalıklarla ilişkisinin araştırmasını öngörmüştür.

Halen bu meyvenin halk sağlığına sakıncalı olduğuna dair resmi bir karar bulunmamaktadır.(BTDG)

Pankreas kanseri hücrelerini öldürdü

2012 yılında yayınlanan bir çalışma bu bitkiden elde edilen ekstrenin metastatik pankreas kanseri hücrelerini seçici olarak öldürdüğünü göstermektedir.

Bunların dışında henüz insanlar üzerinde denenmiş ve sonuçlanmış bir çalışma yoktur. İnternet üzerinde beyin tümörü dahil pek çok kanser türünden iyileştiğini iddia eden ifadeler varsa da bunların kim tarafından nasıl yollandığı ve güvenilirliği şüphelidir.

Bilinen tek uyarı bu ekstrelerin sinir hücreleri hasarına yol açabileceği uyarısıdır. İnternette Graviola adı altında satılan bazı kapsüllerin içerikleri ve dozajları şüphelidir. Yukarıda adı geçen bir çalışmada Raintree marka ekstre kullanıldığı söylenmektedir. (Bu bir tavsiye değildir – BTDG).

Graviola beyin tümörünü tedavi edebilir mi?

Graviola’nın beyin tümörü hücreleri üzerinde etkisini araştıran bir çalışma yoktur. Ancak bu meyvede yer alan maddelerin kan beyin bariyerini aşıp beyne ulaştığı yukarıdaki Parkinson iddiasından anlaşılmaktadır.

Tedavi amacı ile satılan ekstreler bir tarada Graviola tropik bir meyvedir. Pek çok ülkede günlük olarak tüketilmektedir.

Şu an için dünyanın hiçbir ülkesinde halk sağlığına zararlı olduğu yolunda bir yasaklama yoktur. Bu sebepten şu anki bilgilerimize göre Graviola meyvesini bir besin ürünü olarak kullanmamızda bir sakınca olmadığını düşünebiliriz.
 Hazırlayan: Nihat Karaoğlu

KAYNAKLAR:

  • Selective Growth Inhibition of Human Breast Cancer Cells by Graviola Fruit Extract In Vitro and In Vivo Involving Downregulation of EGFR Expression, Nutrition and Cancer Issue 5, 2011i Yumin Daia, Shelly Hoganb, Eva M. Schmelzc, Young H. Juc, Corene Canningd & Kequan Zhoud pages 795-801
  • Graviola: A Novel Promising Natural-Derived Drug That Inhibits Tumorigenicity and Metastasis of Pancreatic Cancer Cells In Vitro and In Vivo Through Altering Cell Metabolism, María P. Torres, Satyanarayana Rachagani, Vinee Purohit, Poomy Pandey, Suhasini Joshi, Erik D. Moore, Sonny L. Johansson, Pankaj K. Singh, Apar K. Ganti, and Surinder K. Batra
  • Avis de l’Agence française de sécurité sanitaire des aliments relatif aux risques liés à la consommation de corossol et de ses préparations, 28/4/2010, http://www.anses.fr/sites/default/files/documents/NUT2008sa0171.pdf
  • Memorial Sloan Kettering Integrative Medicine, Graviola http://www.mskcc.org/cancer-care/herb/graviola
  • Lannuzel A, Michel PP, Caparros-Lefebvre D, Abaul J, Hocquemiller R, Ruberg M.Toxicity of Annonaceae for dopaminergic neurons: potential role in atypical parkinsonism in Guadeloupe. Mov Disord. 2002;17:84-90.
  • Neurotoxicology. 2012 Jan;33(1):53-8. doi: 10.1016/j.neuro.2011.10.009. Epub 2011 Nov 23. Annonacin in Asimina triloba fruit: implication for neurotoxicity. Potts LF1, Luzzio FA, Smith SC, Hetman M, Champy P, Litvan I.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir