Karabaş Otu

Karabaş otu (Lavandula stoechas) şifalı olduğuna inanılan Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Anadolu’da Karabaş otu adı verilen bu bitki aslında Lavanta ismi ile de tanınır. Sadece ülkemizde değil Fransa, İspanya, Portekiz, Fas gibi Akdeniz ülkelerinde de doğal olarak yetişir.

Bu yüzden bu türe Avrupa’da İspanyol lavantası veya Fransız lavantası ismi de verilmektedir.

Ticari olarak oda parfümlerinde ve böcek ilaçlarında kullanılır. Halk arasında çiçeklerinin kurutularak çamaşırların arasına konması yaygındır. Bu çamaşırlara güzel koku verdiği gibi böcekleri de uzak tutar.

Lavanta yağı bir antiseptiktir. Akne tedavisinde ev yapımı bir ilaç olarak kullanılır.

Lavanta yağının anksiyeteyi azaltıcı özelliği tespit edilmiştir. 2013 yılında Almanya’da Lasea ismi ile ilaç olarak satışına izin verilmiştir.

2007 yılında yapılan bir çalışmada Lavanta yağının erkeklerde jinekomasti adı verilen meme büyümesi rahatsızlığına yol açtığı tespit edilmiştir. Ergenlik çağında olan 3 erkek çocuk lavanta yağı içeren ürünleri kullanandıktan sonra meme büyümesi ile karşılaşmış ürünleri kullanmayı bıraktıklarında meme büyümesi kaybolmuştur.

Bir başka çalışmada lavanta yağında bulunan linalil asetat adlı maddenin insan cilt hücreleri için zehirli olduğunu göstermiştir.

Lavanta çayının sakinleştirici özelliği vardır.
.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir