Metformin beyin tümörü hücrelerini öldürüyor

Diyabet tedavisinde yaygın olarak kullanılan Metformin adlı ilacın beyin tümörü hücrelerini öldürdüğü bildirildi.

İstanbul Üniversitesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi eczacılık fakültelerinden Zeynep Güneş Özünal ve Ali Ucbek ve arkadaşlarının yaptığı laboratuar deneylerinde metformin’in tümör hücrelerini öldürücü etkisi olduğunu tespit ettiler.

Metformin’in hücre üremesini kontrol eden sinyal yolu üzerinde etkisi olduğu hipotezi üzerine giden araştırmacılar bunun kanser riskini azaltıcı ve tümör büyümesini yavaşlatıcı etkisi olabileceğini düşündüler.
Hastalardan alınan GBM türü beyin tümörü hücrelerine (T98G)  laboratuar ortamında metformin uyguladılar. Araştırmacılar metformin verilen tümör hücrelerinde ölüme yolaçan yapısal değişiklikler gözlemlediler. Öldürücü etki ilacın dozunun artması ile arttığını da tespit ettiler.

Araştırmacılar Metformin’in GBM tedavisine katkıda bulunabileceğini belirtiyorlar. Ancak şimdilik sonuçlar sadece laboratuar ortamında yapılan deneylerden ibaret. Metformin’in tümör öldürücü etkisinin insanlar üzerinde yapılacak kontrollü denemelerle de teyid edilmesi gerekmekte.

Çalışma Experimental and Therapeutic Medicine adlı tıp dergisinde Mayıs ayında yayınlandı.

Daha önce Temple Üniversitesinden Rita Ferla ve arkadaşları yapılan başka bir çalışma da Metformin’in GBM tümörlerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlattığını göstermişti.

2011 yılında 8 GBM hastası üzerinde yapılan klinik deneyde, Temodal ile birlikte Metformin uygulanan hastalarda tedaviye olan direncin azaldığı ve başarının arttığı görülmüştü.

KAYNAKLAR:
Effect of metformin on the human T98G glioblastoma multiforme cell line. Ucbek A, Ozünal ZG, Uzun O, Gepdremen A. Exp Ther Med. 2014 May;7(5):1285-1290. Epub 2014 Mar 4.

New molecules and old drugs as emerging approaches to selectively target human glioblastoma cancer stem cells. Würth R, Barbieri F, Florio T. Biomed Res Int. 2014;2014:126586. doi: 10.1155/2014/126586. Epub 2014 Jan 2.

Metformin inhibits leptin-induced growth and migration of glioblastoma cells. Ferla R1, Haspinger E, Surmacz E. Oncol Lett. 2012 Nov;4(5):1077-1081. Epub 2012 Aug 3.

Metformin plus temozolomide-based chemotherapy as adjuvant treatment for WHO grade III and IV malignant gliomas. Soritau O1, Tomuleasa C, Aldea M, Petrushev B, Susman S, Gheban D, Ioani H, Cosis A, Brie I, Irimie A, Kacso G, Florian IS. J BUON. 2011 Apr-Jun;16(2):282-9.

 

Metformin beyin tümörü hücrelerini öldürüyor” için 3 yorum

 • 2015/03/15 tarihinde, saat 01:19
  Permalink

  eşim’e şubat 2014 yılında GBM tanısı kondu. temodal + radyoterapi uygulandı.önce radyoterapi uygulanırken tümörde büyüme olmadı.ancak daha sonra sadece temodal tedavisine devam edilince ameliyat öncesindeki büyüklüğe ulaştı.bunun üzerine gazi üni.tıp fak.de altuzan başlandı.ben de bir doktor olarak ketojenik diyet ve metformin 1000 1×1 ilave ettim.4 aylık bir tedaviden sonra tümörde % 45 oranında küçülme oldu.beyin ödemi azaldı.ventriküle 8 mm. şift vardı.o da düzeldi.
  henüz onkoloji uzmanları altuzan tedavisine ilave olarak yaptığım ketojenik diyet ve metformin tedavisine temkinli yaklaşıyorlar.tedaviye devam ediyoruz.30.04.2015 te çekilecek MR. sonuçlarını bu sutunlerde paylaşacağım.
  bu siteyi bizlerin hizmetine sunan uzman arkadaşları kutluyorum ve sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.saygılarımla.

  Yanıtla
  • 2015/03/25 tarihinde, saat 15:47
   Permalink

   salam ahmet bey allah heyat yoldashiniza komek olsun.menim anamdada glioblastoma diagnozu goyulub emelyat olunub radyasyon ve temodal ile mualice gutarib..sizden bir xahishim var mende metformin verirem sutkaya 1000 mg amma ketojenik diyetani tapa bilmirem…xahish edirem mene yardimci olasiz ketojenik diyetanin menyusunu mende deyesiz

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir