Papav bitkisi ile kanser tedavisi

Papav (asimina triloba), anonagiller familyasından Graviola ile akraba olan ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitkidir.  Ağacın meyveleri tatlıdır, çiğ olarak tüketilmektedir. Muza benzeyen güzel bir aromaya sahiptir. Kızılderililer tarafından yüzyıllar boyu yetiştirildiği vee tüketildiği bilinmektedir. Papav meyvası Amerika’da Ohio eyaletinin sembolü olarak seçilmiştir. Papav meyvasının bir başka tropik meyva olan Papaya ile akrabalığı yoktur.

Binlerce bitki arasında en etkili bitki

Papav üzerine ilk çalışma 70’li yıllarda Purdue Üniversitesinden Prof. Dr. Jerry McLaughlin tarafından yapılmış ve kanseri tedavi edici etkileri gözlemlenmiştir.

Dr. McLaughlin Amerikan Kanser Enstitüsünün direktifiyle 1977 ve 1999 yılları arasında 3500’den fazla bitkinin kansere olan etkisini araştırmıştır. Bunlar arasında 350 kadar sitotoksik (kanser hücresi öldürücü) madde tespit edilmiştir. Bulunan bu yeni maddeler arasında en güçlü tedavi adayının Annonaceous Acetogenin maddesi olduğunu belirtmektedir. Bu madde sadece Graviola ve Papav bitkisinde bulunmaktadır.

Dr.McLaughlin yaptığı deneylerde Papav bitkisinden elde edilen ekstrenin Graviola’dan daha güçlü olduğunu görmüştür.

McLaughlin’in buluşundan sonra Acetogeninler üzerine yüzlerce çalışma yapılmaya başlamıştır özellikle bu maddeyi ‘taklit’ eden sentetik formları araştırılmaktadır. Bu maddelerden Trilobacin, Trilobalicin, Annonacin, Bullatacin, Bullatalicin tüm ilaç firmalarının ilgisini çekmektedir.

McLauglin ve arkadaşlarının 97 yılında yaptığı bir çalışmada Papav bitkisinden elde edilen Bullatacin maddesinin kemoterapiye dirençli meme kanseri türünde kanserli hücre öldürücü etkisi gözlemlenmiştir.

Canlılar üzerinde deneyler

Prof. McLaughlin yeni keşfettiği bu maddelerin büyük yatırım gerektiren canlılar üzerinde tedavi edici etkisinin araştırılması için bazı ilaç firmalarına durumu bildirmiştir. Bunlardan Pfizer firması lösemi hücreleri verdikleri fareler üzerinde Taxol adlı ilaç ile Papav ekstresinden elde edilen Bullatalicin’in etkisini karşılaştırmıştır. Pfizer firmasından Pat McGowan ve ekibinin yaptığı çalışma Bullatalicin’in Taxol‘dan 300 kat daha güçlü olduğu ve daha az yan etkisi olduğu tespit edilmiştir. (BTDG)

Yine Pfizer firmasının yaptığı çalışmada yumurtalık kanseri tedavisinde Cisplatin ve Bullatalicin’in etkisi karşılaştırılmıştır. Cisplatin alan deneklerde tümör %75 küçülürken Bullatalicin’in %67 küçülme sağladığı görülmüştür.

Bir diğer ilaç firması Eli Lilly kemik iliği kanserli deneklerde yaptığı çalışmada %66 oranında tümörü küçülttüğü görülmüştür. Bütün bunlar Pavpav ekstresinden elde edilen acetogeninlerin mevcut ilaçlarla kıyaslanabilecek kadar sitotoksik etkisi olduğunu göstermiştir.

Yapılan çalışmalar bu maddelerin kanser üzerindeki etkisinin kanserli hücrelerin daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması ve acetogeninlerin hücrelerin enerji kaynağı olan ATP üretimini engellemesine bağlamaktadır.

Son Çalışmalar

2011 yılında Amsterdam Üniversitesi Farmakoloji bölümünden Dr. LG Leon ve ekibinin yaptığı çalışmada Papav ekstresini taklit eden sentetik bir ilacın pankreas kanseri hücreleri üzerinde metastaz önleyici ve hücre öldürücü etkisi gözlemlenmiştir.

2012 yılında yapılan bir çalışma insandan elde edilen karaciğer kanseri hücrelerinde tedavi edici etkisi gösterilmiştir.

2013 yılında Chen ve arkadaşlarının fareler üzerinde yaptıkları bir çalışma bu ekstrenin farelerdeki karaciğer kanseri tümörünü 3 hafta içinde %58.7 oranında düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ancak karaciğer ve böbreklerde yan etkiler de gözlemlenmiştir.

Yan etkiler

Yan etkiler üzerine 30 yıl boyunca yapılan çalışmalarda doğrudan temasta ciltte hafif geçici iltihaplanmaya yolaçan etkisi görülmüştür. Ancak papav’dan elde edilen ekstre bit şampuanı olarak onay almış ve yapılan klinik testleri geçmiştir.

Deneyler yüksek konsantrosyonun kusturucu etkisi olduğunu göstermiştir. Eli Lilly ilaç firması 1898 yılından beri tohumlardan elde edilen bir ilacı kusturucu (emetik) olarak satmaktadır.

Papav meyvasının tüketimi ile Guadalup adasında yüksek derecede Parkinson hastalığı arasında bir ilişki bulunduğu Fransız bir ekibin yaptığı çalışmada öne sürülmüştür.

Kullanım

2006 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Bakanlığı (FDA)’ya bu meyvenin yasaklanması ile ilgili bir soruda, FDA meyvenin halk sağlığını tehdit etmediği sonucuna varmıştır, tüketiminde herhangi bir kısıtlama yoktur. Aynı şekildi 2008 yılında Fransız Gıda ve Tarım bakanlığı da bu familyadaki meyvelerin halk sağlığını tehdit edici bir etkisi bulunmadığını serbest olarak tüketilebileceğini bildirmiştir.

Papav meyvesi bir gıda ürünü olduğu ve şu an için tüketimde hiçbir kısıtlama olmadığı için beyin tümörü hastaları tarafından da tüketilebilir.  Papav meyvesi 100 gramında 8 gram şeker ihtiva etmektedir. Bu elma portakal gibi meyvelere oranla nispeten düşük bir orandır. Yukarıda anlatılan bazı etkileri olabileceği için kullanımda az miktarda tüketilip kişiye özgü herhangi bir yan etkisi olmadığı gözlemlenmesi tavsiye edilir.

Hazırlayan: Nihat Karaoğlu

KAYNAKLAR:

  • Cancer Letters 115 (1997) 73-79 The Annonaceous acetogenin bullatacin is cytotoxic against multidrug-resistant human mammary adenocarcinoma cells Nicholas H. Oberlies, Vicki L. Croy, Marietta L. Harrison, Jerry L. McLaughlin
  • J Nat Prod. 2008 Jul;71(7):1311-21. doi: 10.1021/np800191t. Epub 2008 Jul 4. Paw paw and cancer: annonaceous acetogenins from discovery to commercial products. McLaughlin JL.
  • Food Chem Toxicol. 2013 Aug;58:394-400. doi: 10.1016/j.fct.2013.05.028. Epub 2013 May 24. Antitumor activity and toxicity relationship of annonaceous acetogenins. Chen Y1, Chen JW, Zhai JH, Wang Y, Wang SL, Li X.
  • In Vivo. 2011 Mar-Apr;25(2):203-7. Antiproliferative effects of novel aliphatic acetogenin analogs against aggressive solid tumor cell lines. León LG1, Giovannetti E, Alecci C, Giancola F, Funel N, Zucali P, Peters GJ, Padrón JM.
  • J Ethnopharmacol. 2012 Jul 13;142(2):462-6. doi: 10.1016/j.jep.2012.05.019. Epub 2012 May 17. Anti-tumor activity of Annona squamosa seeds extract containing annonaceous acetogenin compounds. Chen Y1, Xu SS, Chen JW, Wang Y, Xu HQ, Fan NB, Li X.
  • Biochem Pharmacol. 2003 Feb 1;65(3):319-27. Bullatacin, a potent antitumor Annonaceous acetogenin, induces apoptosis through a reduction of intracellular cAMP and cGMP levels in human hepatoma 2.2.15 cells. Chiu HF1, Chih TT, Hsian YM, Tseng CH, Wu MJ, Wu YC.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir