Yeni CMV tedavisiyle 5 yıldır nüks yok

Avustralya’da beyin tümöründe rol oynadığı düşünülen CMV virüsüne karşı geliştirilen tedavi ile hastalar 5 yılı aşkın süredir nüks ve ilerleme görmüyor.

CMV virüsü toplumun %60’ının taşıdığı sağlıklı bireylerde pasif halde bulununan zararsız bir virüs. Ancak virüsün beyin tümörü hastalarında nüks ve ilerlemeye yardımcı olduğu yolunda kanıtlar giderek artmakta.

Kanser yapan virüsler

Mevcut çalışmalar HPV gibi bazı virüs türlerinin rahim ve mide kanserlerine sebep olduğunu göstermekte. Bu tür virüs kanser yapan virüsler olarak sınıflandırılmaktadır.

CMV henüz kanser yapan virüsler kategorisine girmese de CMV virüsünün beyin tümörlerinin gelişimi ve nüksünde rol oynadığına işaret eden çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmakta.

CMV virüsü ile beyin tümörü ilişkisi ilk olarak 2002 yılında beyin cerrahi uzmanı Dr.Charles Cobb tarafından gözlemledi. Bunun üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Cobbs, 2009 yılında yayınladığı bir çalışmada CMV virüsünün Glioblastoma Multiforme türü agresif tümörlerinin başlıca nedeni olduğunu öne sürdü. Cobbs halen Duke Üniversitesinden nöroonkoloji uzmanı Duane Mitchell ile birlikte yeni bir tedavi geliştirmek için çalışmakta.

Mitchell ve ekibi CMV virüsüne bağışıklığı olan hücrelerden elde ettikleri aşıyı glioblastoma hastalarında kullanıyorlar. Bu hücreler CMV nin ürettiği proteinlere saldırıyor. Mitchell aşı tedavisi ile çok başarılı sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Almanya ve İsveç’te CMV üzerine çalışmalar

Öte yandan 2011 yılında bu ekipten bağımsız olarak Almanya’da Frankfurt Göthe Üniversitesi Kliniği Tıbbi Viroloji bölümünden Dr. M.Michaelis ve arkadaşları yaptıkları çeşitli çalışmalarda beyin tümörü örneklerinde CMV virüsüne ait imzalar bulduklarını bildirmişlerdi.

Bir diğer çalışma ise geçtiğimiz Ekim ayında İsveç Karolinska Enstitüsünden gelmişti. Prof. Dr. Cecillia Söderberg-Naucler ve arkadaşları ünlü New England Journal of Medicine dergisine gönderdikleri mektupta deneysel olarak en az 6 ay süreyle, düzenli olarak Valganciclovir uyguladıkları 25 hastada ortalama 56 aydan fazla sağkalım yakaladıklarını bildirmişti. Buna karşın tedavi uygulanmayan kontrol grubunda ise bu süre 13 ay olarak gerçekleşmişti.

Hastanın kanından elde edilen aşı

Bu konuda en yeni çalışma ise Avustralya’nın ünlü Queensland Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden geliyor. Dr. Andrea Schuessler ve arkadaşları CMV virüsünü hedef alan yeni bir tedavi üzerinde çalışıyorlar. Çalışma Cancer Research dergisinin yeni sayısında yayınlanacak.

Schuessler ve ekibi hastalardan aldıkları kan hücrelerinden laboratuar ortamında CMV virüsü ile savaşacak akyuvar hücreleri elde ediyorlar. Hastanın kendi kanından elde edilen bu hücreler hastaya tekrar enjekte ediliyor.

Ekip klinik deney kapsamında bu yöntemi kanlarında CMV virüsü izleri bulunan 10 GBM IV hastası üzerinde uyguladı. Deneye katılan hastalardan bazılarında nüks ve ilerleme mevcuttu. Bu hastalara 3 kür olarak kendi kanlarından elde edilen aşı verildi.

Hastalarda 5 yıl nüks ve ilerleme görülmedi

Tedavi gören hastalardan bazılarında 5 yıl boyunca nüks ve ilerleme görülmedi. Tedavi uygulanan hastalardan 4ünde bu süre sonunda da ilerlemeye rastlanmadı. Hastaların yaşlarının 21 ve 72 arasında değiştiği ve çalışmaya dahil oldukları andaki fiziki durumları göz önüne alındığında bu oldukça umut verici bir sonuç

Ekip bu ilk denemede yapılan tedavinin etkinliğinden çok hastalara uygulanmasının güvenli olup olmadığını araştırmaktaydı. Bu ilk bulgulara göre tedavinin hastalara uygulamada tamamen güvenli olduğu görüldü. Bundan sonraki aşamada ise tedavinin etkinliğini ölçecek bir çalışma başlatıyorlar.

Ekip çalışmaya 19 hasta ile başladıklarını ancak bu hastalardan 13ünün kanından yeterli antikorları elde edebildiklerini belirtiyor. Bu 13 hastadan 2si tedaviye başlamadan çeşitli diğer sebeplerle denemeden ayrılmış. 1 hasta ise epilepsi krizi geçirmesi sebebiyle deneyden ayrılmış.

Bu yeni çalışma öncelikle CMV ve GBM nüksü arasındaki ilişki konusunda şüpheleri güçlendirmekte. Schuessler ve ekibinin geliştirdiği yeni tedavi yöntemi ise yan etkisinin olmayışı, diğer tedavilerle birleştirilebilmesi ve uygulamadaki kolaylığı sebebiyle oldukça umut verici.

Benim İçin Ne Anlam Taşıyor?

Şayet beyin tümörü hastası iseniz bir sonraki kan testinizde CMV IGG ve CMV IGM testlerini de isteyebilirsiniz. Özellikle CMV IGM’nin pozitif çıkması sizin ülkemizde de uygulanabilen Valganciclovir tedavisine başlayabilmenizi sağlayabilir. Eğer CMV IGG pozitif çıkarsa tümörden alınacak örnekte CMV izleri aranmasını isteyebilirsiniz. Bu noktada da pozitif çıkması halinde yine Valganciclovir tedavisini deneysel olarak uygulayabilirsiniz.
Hazırlayan: Nihat Karaoğlu
KAYNAKLAR:

 • Schuessler A1, Smith C, Beagley L, Boyle GM, Rehan S, Matthews K, Jones L, Crough T, Dasari V, Klein K, Smalley A, Alexander H, Walker DG, Khanna R., Autologous T cell Therapy for Cytomegalovirus as a Consolidative Treatment for Recurrent Glioblastoma, Cancer Res. 2014 May 4. [Epub ahead of print] DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-14-0296
 • Michaelis M, Baumgarten P, Mittelbronn M, Driever PH, Doerr HW, Cinatl J, Jr.  Oncomodulation by human cytomegalovirus: novel clinical findings open new roads. Med Microbiol Immunol. 2011;200:1-5.
 • Johnsen JI, Baryawno N, Soderberg-Naucler C. Is human cytomegalovirus a target in cancer therapy? Oncotarget. 2011;2:1329-38.

.

Yeni CMV tedavisiyle 5 yıldır nüks yok” için 2 yorum

 • 2014/07/05 tarihinde, saat 01:46
  Permalink

  evet bu tedavi ülkemizde hangi hastanede uygulanmakta acaba?

  Yanıtla
 • 2014/06/01 tarihinde, saat 15:40
  Permalink

  Herkese merhabalar, ulkemizde hangi hastanelerde uygulanmakta? Uygulayan kişiler var mı; varsa deneyimlerini bizimle paylasır mı? Şimdiden ilgilenen ve bu site için emegi gecen herkese cok tesekkur ederim, bu zorlu yolculukta Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir