Çarpıntı ilacı Dideral bazı beyin tümörlerinin tedavisi için umut vaad ediyor

Çarpıntı, migren gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan etken maddesi Propranolol olan Dideral adlı ilaç bazı beyin tümörlerinin tedavisinde umut vaad ediyor.

Amerikan Kanser Derneğinin 50. toplantısında sunulan çalışmada araştırmacılar 2002-2012 arası 32 nükslü glioblastoma hastasında sonrası düzenli Temodal ile birlikte, propranolol ve etodolac uyguladılar. Propronalol tedavisi uygulanmayan hastalarda nüks süresi 5.2 ay olarak tespit edilirken propronalol uygulanan hastalarda süre 8.8 aya kadar uzadı. Ayrıca tedavi uygulanan hastalarda sağkalım %40’tan %63’e çıktı. Yaşları 65 üzerinde olan hastaların tamamında tedavi iyi tolere edildi.

Araştırmacılar Temodal, propronalol ve etodolac (VT-122) protokolünün nükssüz sağkalımı ve toplam sağkalımı uzattığı ve ciddi yan etkilere yol açmadığını belirttiler.

Propronalol (Dideral)

Etken maddesi propronalol olan ilaç ülkemizde Dideral adı altında satılıyor. Çarpıntı, anksiyete, titreme ve migren tedavisinde kullanılıyor.

KAYNAK:
Continuous metronomic temozolamide with propranolol and etodolac in recurrent globlastoma: A pilot study. Gouri Shankar Bhattacharyya, Anantbhushan Ranade, Hemant Malhotra, Kanaka Govind Babu, Tanweer Shahid, Purvish M. Parikh, Newell F. Bascomb, Amitabha Shankar Chanda; J Clin Oncol 32, 2014 (suppl; abstr e13005)
http://meetinglibrary.asco.org/content/131076-144

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir