Altuzan – CCNU Tedavisi

Ünlü tıp dergisi Lancet’in Ağustos sayısında yayınlanan yeni bir çalışmaya göre Altuzan ve CCNU adlı ilaçların birlikte kullanıldığı kombine tedavi, her iki ilacın ayrı ayrı kullanılmasından daha yüksek bir başarı gösteriyor.

Çalışma bu ay yayınlanacak Lancet dergisinde yer alacak. İlk sonuçlar ise geçtiğimiz yıl yapılan ASCO konferansında sunulmuştu.

Klinik deney başarılı

Hollanda’nın Erasmus hastanesi tarafından gerçekleştirilen ve 140 nüks etmiş GBM hastasını kapsayan klinik deneyde önce radyoterapi ve Temodal verilen hastalara daha sonra Altuzan ve CCNU birlikte uygulandı. Farklı tedavi hedefleri olan ilaçların birlikte kullanılmasından oluşan sinerjiden dolayı hastalarda görülen iyileşme her bir ilacın tek tek uygulanmasından çok daha yüksek başarı veriyor.

Tedavi Mekanizması

Etken maddesi bevasizumab olan Altuzan tümörü besleyen damarlanmayı hedefliyor. Etken maddesi Lomustin olan CCNU (veya Ceenu) ise tümör hücrelerindeki hızlı bölünme mekanizmasını hedefliyor.

Çalışmada rasgele belirlenen hastalardan bir kısmına CCNU 6 haftada bir kez 110 mg/m2 uygulanırken bir diğer gruba 2 haftada bir kez 10mg/kg Altuzan uygulandı. Rasgele belirlenen üçüncü bir grup hastaya ise bu tedavilerden her ikisi birden uygulandı.

Tedavilerin uygulandığı nüks etmiş GBM hastalar 9 ay boyunca takip edildi. Süre sonunda her iki tedavinin birlikte uygulandığı hastalarda %87 sağkalım yakalanırken, sadece Altuzan kullanan hastalarda bu, %38 olarak sadece CCNU kullananlarda ise %43 olarak gerçekleşti.

Kombine tedavide görülen yan etkiler ise ilaçların tek başına uygulandığı tedavilerde görülenlerden farklı olmadı.

Altuzan ve CCNU başarılı kombinasyon

Lancet dergisinde sonuçları değerlendiren MD Anderson Hastanesinden Dr.Mark Gilbert:

‘Altuzan ve CCNU kombinasyonu bir sonraki faza geçilmesi için gerekli klinik başarıyı sağlamıştır. Ancak yalnız Altuzan uygulanan hastalardan elde edilen sonuçlar bu tedavi üzerinde daha fazla çalışma yapmamıza yeterli olmamaktadır.’ diyor.

Damarlanma önleyici ilaçlar diğer ilaçların tümöre ulaşımını etkiliyor

Dr.Gilbert çalışma sonuçlarının başarısız olan kombine ilaç çalışmalarına da ışık tuttuğunu ve bu çalışmalarda kullanılan diğer ilacın kombine tedavide tümöre ulaşıp ulaşmadığının da göz önüne alınması gerektiğini belirtmekte: ” CCNU nükseden GBM hastalarında tek tedavi olarak etki göstermektedir ve bu grup ilaçlar kan beyin bariyerini kolayca aşıp tümöre ulaşmaktadır. Bu sebepten Camptosar gibi ilaçların kombine tedavide başarısızlığı Altuzan’ın kan beyin bariyeri geçirgenliğini azaltması yüzünden olabilir. Bu yüzden Altuzan gibi ilaçlarla yapılacak tedavilerde ilacın tümöre yeterli miktarda ulaşıp ulaşmadığının incelenmesi gerekmektedir. ”

Hazırlayan: Nihat Karaoglu

KAYNAKLAR:

 • Single-agent bevacizumab or lomustine versus a combination of bevacizumab plus lomustine in patients with recurrent glioblastoma (BELOB trial): a randomised controlled phase 2 trial. Taal, Oosterkamp, Walenkamp et al. Lancet Oncol. 2014 Aug;15(9):943-53. doi: 10.1016/S1470-2045(14)70314-6. Epub 2014 Jul 15
 • Renewing interest in targeting angiogenesis in glioblastoma, Mark R Gilbert, The Lancet Oncology, Volume 15, Issue 9, Pages 907 – 908, August 2014
 • A randomized phase II study of bevacizumab versus bevacizumab plus lomustine versus lomustine single agent in recurrent glioblastoma: The Dutch BELOB study. Walter Taal et al. 2013 ASCO Annual Meeting, J Clin Oncol 31, 2013 (suppl; abstr 2001)
 • http://bionews-tx.com/news/2014/08/04/md-anderon-reviewed-study-reveals-bevacizumablomustine-combination-improved-recurrent-glioblastoma-outcomes/

 

Altuzan – CCNU Tedavisi” için bir yorum

 • 2015/05/23 tarihinde, saat 11:09
  Permalink

  eşim şubat 2014 tarihinden beri GBM GRADE 4 hastası.önce ameliyat ardından temodal+radyoterapi tedavisi.tümör , temodal tedavisinde iken progresyon gösterdi.G.Ü TIP FAK.onkoloji bölümü ALTUZAN başladı.tümör 45×35 x30 boyutlarında iken tedaviye meytformin 1000 1 x 1 ,ketojenik diyet ve vermazol 2 x 1 ilave ettim. tümör 6 ay sonra 25 x 17 x 17 boyutlarına geriledi.14 günde bir ALTUZAN tedavisine devam ediyoruz.
  bu sitenin önerilerini dikkate alarak ketojenik diyet, metformin ve vermazole ,ALTUZAN’ A ilave olarak devam ediyoruz.
  teşekkür ederiz.saygılarımla.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir