Hasta ve yakınları bilimsel kongrelerde ilk sırada oturmalı

Yalnızca tıp ve biliminsanlarına açık olan ASNO kongresinde bir ilk yaşandı ve bu yıl kongreye beyin tümörü hasta ve yakınları da özel davetli olarak katıldı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Beyin Tümörü Hasta ve Yakınları Derneği (BETHYD) mensubu hasta ve yakınları yüzlerce tıp ve biliminsanının yaptığı çalışmaları kendi gözleri ile görme fırsatı buldular.

Kongre sonrası hasta ve yakınları ile bir süre sohbet eden  Prof.Dr. Kaya Aksoy ve Prof. Dr. Kaya Kılıç: “Bu tür toplantılarda beyin tümörü hasta ve yakınları ilk sırada yer almalı.” dediler.

BETHYD başkanı Nihat Karaoğlu da “Bu tür toplantılara hasta ve yakınlarının katılması çok önemli. Çünkü hastala ve yakınlarının onkoloji konusundaki tecrübesi çoğu zaman bir tek doktor ile yapılan 15 dakikalık bir görüşmeden ibaret. Kapalı kapılar ardında binlerce insanın yeni tedaviler üzerinde harıl harıl çalıştığını göremiyorlar. Burada dünyanın dört bir yanından gelmiş seçkin tıp ve biliminsanlarını kendileri için bir araya gelmiş olmak bizleri derinden etkiliyor. Konuya bakış açımızı genişletiyor ve bizlere ümitli olmak mücadele etmek için güç veriyor. ” şeklinde konuştu.

IMG_0480Toplantıya katılan hasta ve yakınları “Burada işin mutfağını gördük. Yapılan çalışmalar bizleri heyecanlandırdı.” dediler. Kongreye katılan bilim insanları ile  tanışıp sohbet etme fırsatı buldular.

Hasta ve yakınlarının ASNO kongresine katılması konusunda yardım ve girişimde bulunan Prof. Dr. Türker Kılıç da mesleğe başladığı ilk yıllarda katıldığı bir kongre sırasında tesadüfen karşılaştığı beyin tümörü hastası ailenin bu alanda çalışma yapmaya karar vermesine yol açtığını anlattı. Prof. Kılıç: “Bu tür toplantılarda hasta ve yakınlarını görmek bilim insanlarını derinden etkiliyor çalışmalarına devam için motive ediyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir