Cilt kanseri tedavisinde ümit olacak yeni ilaç onay aldı

Cilt kanseri tedavisinde ümit veren yeni ilaca Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay verildi. İlaç mevcut kemoterapi yöntemlerinden farklı olarak vücudun bağışıklık sistemini kullanarak tümörü yok etmeye imkan veriyor.

Yeni ilaç tümörlerin bağışıklık sistemine karşı kullandıkları kalkanı etkisiz hale getirerek kanser hücrelerinin vücuttan temizlenmesini sağlıyor.

Kanserin kalkanını düşürüyor

Etken maddesi Pembrolizumab olan Keytruda Merck firması tarafından ileri melanom için geliştirildi. Melanom en sık rastlanan 5. kanser türü ve ciltte bulunan melanosit adı verilen hücrelerde oluşuyor.
Keytruda, vücudun bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasını engelleyen PD-1 adı verilen moleküler iletişim yolunu kesiyor.

İlaç daha önce ipilumab tedavisi görüp sonuç alamamış hastalarda ve BRAF geninde V600 mutasyonu denilen bozulma olan hastalarda ipilumab ve BRAF engelleyici ilaçlarla beraber uygulanmakta.

Cilt kanseri tedavisinde devrim

İlacın yapılan klinik deneylerde tedavide büyük başarı göstermesi üzerine, FDA tarafından ‘devrim yaratan ilaç’ statüsü verildi. FDA Böylece Keytruda’nın onay sürecini hızlandırırarak beklenenden önce ilaca izin verdi.

3 yılda 5 yeni ilaç geliştirildi

“Keytruda 2011 yılından beri onay alan 5. melanoma ilacı” diyor FDA’in hematoloji ve onkoloji bölümü yöneticisi Dr.Richard Pazdur. “Yeni ilaçlar farklı etki mekanızmaları kullanarak hastalara yeni tedavi seçenekleri sunuyor” diyor.

Melanoma için onay alan diğer ilaçlar arasında ipilumab (2011), peginterferon-alfa-2b (2011), vemurafenib (2011), dabrafenib (2013), trametinib (2013) yer alıyor.

İlaç pek çok kanser ilacında olduğu gibi etkisinin yanı sıra fiyatıyla da iddialı; bu ilaçla tedavinin aylık maliyeti hasta başına 12,500 dolar, yıllık olarak ise 150,000 dolar.

Hazırlayan: Nihat Karaoğlu

KAYNAK:
FDA approves Keytruda for advanced melanoma, September 4, 2014, http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm412802.htm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir