Fosforlu boya ameliyatın başarısını artırıyor

Bir süredir denenmekte olan fosforlu tümör boyasının beyin tümörü ameliyatlarının başarısını artırdığı kanıtlandı.

Güney Kore’nin Seul Üniversitesinden araştırmacıların yaptığı çalışmada 5-ALA adlı fosforlu boyanın GBM ameliyatlarının başarısına etkisi incelendi.

Hastaya ameliyattan önce verilen boya tümör tarafından emiliyor. Bu boyaya ameliyat sırasında mavi ışık yansıtıldığında boya tümörün ışık saçarak gözle görünür hale gelmesine sebep oluyor. Bu da ameliyat sırasında cerrahların tümörün sınırlarını kesin olarak görebilmesini ve tümörü sağlıklı dokuya zarar vermeden tamamen çıkarabilmesine yardım ediyor.

Araştırmacılar 5-ALA adı verilen floresan işaretleyicinin glioblastoma ameliyatındaki klinik etkisini görmek için 5ALA kullanarak ve kullanılmayarak ameliyat edilmiş 80 hastayı incelediler.

Rastgele seçilen kırk hastanın üzerinde tümör alımını beyaz ışıklı mikroskop (normal ameliyat) kullanarak ve diğer kırk hastanın ameliyatında da FGS (floresan işaretleyici) ile 5ALA (aminolevulinic acid) kullanarak karşılaştırdılar.

Alınan sonuçlara göre floresan boya kullanılmadan ameliyat edilen hastaların %43’ünde tümörün tamamı çıkarılabildi. Buna karşın floresan boya kullanılarak ameliyat edilen hastaların %80’inde tümörün tamamını çıkarmak mümkün oldu.

Ayrıca tümörle beraber sağlıklı dokunun alınma olasılığı floresan boya kullanılan hastalarda %80’den %4’e düştü. Ameliyat sonuçları ilk başta klasik yönteme göre kötü gibi görünsede 3 ay içinde olumsuz etkiler tersine çevrildi.

Araştırmacılar 5-ALA’nın glioblastoma ameliyatlarında kullanılmasının klinik pratiğe dönüştürülmesini tavsiye etmektedir.

Çeviren: Pınar Hana Kuranel
Düzenleyen: Editör

KAYNAK:
Sung Kwon Kim, Seung Hong Choi, Yong Hwy Kim, and Chul-Kee Park, Impact of fluorescence-guided surgery on the improvement of clinical outcomes in glioblastoma patients, Neuro Oncol Pract (2014) 1 (3): 81-85 doi:10.1093/nop/npu011

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir