Gögüs kanseri ilacı ile beyin tümörü tedavisi

Cincinnati Üniversitesi araştırmacıları göğüs kanseri ilaçlarını glioblastoma gibi saldırgan beyin tümörleri üzerinde kullanmak için inceliyor.

CÜ James Winkle Eczacılık Fakültesi’nde Farmakokinetik (ilaçların vücuttaki metabolizmalarını inceleyen bilim dalı) ve ilaç metabolizması uzmanı Proseför Doktor Pankaj Desai beyin tümörü tedavisinde çok büyük bir keşfin ön aşamasında olduklarını söylüyor.

Prof.Desai menopoz sonrası kadınlarda göğüs kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan aromataz inhibitörü adı verilen ilaçların beyin tümöründe uygulanması üzerine Cincinnati Üniversitesi’nde yapılan çalışmayı yürütüyor.

Beyin tümörü dokusu numuneleri üzerinde devam eden araştırma çalışmaları sırasında bu ilaçların tümörlü bölgelerde kayda değer etkisi olduğunu keşfettiklerini ifade eden Desai, yirmi yıldır onkoloji alanında çalışıyor ve halen CÜ Kanser Enstitüsü üyesi.

Şu anki çalışmalar ağızdan alınan ve güvenilirliği yüksek olan Letrozol adlı bileşen üzerinde yoğunlaşmakta.

Desai, beyin tümörlerinin ölüm ve hastalık yüzdesi olarak en tehlikeli tür olduğunu ve bu hastalığın tedavisinde yapılacak bir keşiflere büyük bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Çalışma, doktorasını dr. Desai’nin kontrolünde Winkle Eczacılık Fakültesi’nde tamamlayan ve hala onun yanında çalışmalarını sürdüren Nimita Dave’in araştırma tezi projesiyle başladı. Bu klinik çalışma o kadar umut vaat edici ki Cincinnati Üniversitesi tarafından klinik deney aşamasına gelinmesini hızlandırmak amacıyla 40 bin dolarlık bir fona layık görüldü.

Ekip klinik deneylerin tasarlanması için Cincinnati Üniversitesi Çocuk Kliniği Başkanı nöroonkolog Lionel Chow ve aynı üniversitede Medikal Klinik’ten sorumlu John Morris’ten yardım alıyor.

Desai’ye göre bu tedavi yeniden geliştirme için klinik denemelere 2015 başlarında başlayabilecek ve etkisini iki üç yıl kadar kısa bir süre içerisinde gösterecek.

Göğüs kanseri tedavisinde Letrozol’e alternatif olarak kullanılan bir diğer ilaç Tamoksifen de beyin tümörü tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır.

Çeviren: Pınar Hana Kuranel, Yayına hazırlayan: Editör
Kaynak: Angela Koenig- http://medicalxpress.com/news/2014-08-breast-cancer-drugs-brain-tumors.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir