Methadon kanser hücrelerinin toplu ölümüne yol açıyor

Bir ağrı kesici olan Methadon beyin tümörü tedavisinde kemoterapinin etkisini artırabilmekte. Bu ise tümöre giden ilacın dozunu artırmakta daha düşük dozlarla daha çok tümör hücresinin ölmesine sebep olmakta.

Alman Aertze Zeitung adlı tıbbi gazetenin verdiği habere göre Ulm Üniversitesinden araştırmacılar Labaratuar deneylerinde Metadon’un kemoterapi ile birlikte kullanıldığında Glioblastoma hücrelerinde kitle ölümlerini tetiklediğini keşfettiler.

Ulm Üniversitesinden Dr. Claudia Friesen 2008 yılında eroin bağımlılığı tedavisinde kullanılan bu maddenin lösemi hücrelerini öldürdüğünü bulmuştu.

Şimdi ise yeni yapılan bir keşif methadonun kötü huylu beyin tümörlerinde kemoterapi ilaçlarının etkisini %90’a kadar artırabildiğini gösteriyor.  Bu sonuç şimdilik sadece laboratuar deneylerinden ibaret. Şimdi bu bulguların klinik deneylerde doğrulanması gerekmekte.

İlaçlara kapıyı methadon açıyor

Deneylerde araştırmacılar tümör hücrelerinin opioid alıcıları adı verilen yüzeylerini kullanmakta. Methadon bu alıcı yüzeylere bağlanarak ilaçların geçişine uygun moleküler bir kanalın kapısını açmakta. Açılan kapıdan geçen kemoterapi ilaçları tümör hücresinin içine sızarak onları öldürmekte. Böylelikle daha önce ilaca direnç gösteren tümör hücrelerini methadon sayesinde ilaç ile öldürmek mümkün oluyor.

Ek olarak methadone hücrenin bu ilacı geriye fışkırtmasını sağlayan mekanizmayı bozuyor. Böylelikle çok daha az bir ilaçla dahi tümör hücresini öldürmek mümkün oluyor. Bu da kemoterapi de oluşabilecek yan etkilerin en aza indirilebilmesi ve hastanın tedavi sırasındaki yaşam kalitesinin artırılması demek.

Dirençli tümörler dahi kemoterapi ile yok edilebiliyor

Keşfedilen bir diğer mekanizmaya göre, kemoterapi ilacı tümörlü hücre yüzeyindeki opioid alıcılarının sayısını artırıyor. Bu ise daha çok methadon’un hücreye bağlanmasını sağlıyor. Tümörlü hücre bu kadar çok methadonu kaldıramıyor ve ölüyor. Bu kemoterapiye en dirençli tümörlerin dahi tamamen yok edilebilmesine sebep oluyor. Ayrıca nükse sebep olan tümör kök hücreleri buna direnmek için hiçbirşey yapamıyor.

İnsanlar üzerinde denenecek

Bilindiği gibi araştırmacılar önce bu tür deneyleri laboratuarda hayvanlar üzerinde denemekte. Şayet iyi sonuç alınırsa insanlarda uygulanmakta. İnsanlarla yapılan bu tür klinik deneylerde öncelikle tedavinin insanlara zarar vermeyeceğinden emin olunmakta. Daha sonra ise gerçekten insanlarda da hayvanlardaki kadar işe yarayacağı doğrulanmakta. Tedavi ancak bundan sonra klinik deney dışı genel hastalara uygulanabilmekte.

Alman Kanser Vakfı, insanlar üzerinde klinik deneylerin yapılabilmesi için bu araştırma projesine 299 bin euro bağışladığını açıkladı. Tedavi pankreas, meme kanseri, yumurtalık ve prostat kanseri hastaları üzerinde de test edilecek.

Uyuşturucu bağımlılığı tedavisinde kullanılıyor

Methadon, tıpta ağrı kesici ve uyuşturucu bağımlılığı tedavisinde kullanılan sentetik bir afyon türevidir. Vücutta morfine benzer bir etkisi vardır, şiddetli uyuşturucu etkisi vardır. Ancak bağımlılık yapma etkisi ve zehirleyici etkisi ise morfinden daha azdır. Bu sebepten eroin bağımlılarının tedavisinde ilk etapta eroin yerine verilmektedir. Bağımlı daha sonra yavaş yavaş methadon’dan kesilerek tamamen uyuşturucudan kurtarılmaktadır. Methadon yeşil reçete ile satılmaktadır.

KAYNAK:

Methadon löst Massensterben von Krebszellen aus, Ärzte Zeitung, 06.10.2014

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir