Sativex beyin tümöründe etkili

İngiliz bilimadamları kenevirden üretilen Sativex isimli ilacın beyin tümörlerinde etkili olduğunu buldular.

Sativex kenevirden üretilen ve Multiple Skleroz (MS), nöropatik ağrı, spastiklik gibi hastalıkların tedavisi için geliştirilmiş bir ilaçtır. Etken maddesi tetrahidrokanabinol (THC) ve kanabidiol dür (CBD). Ağızdan sprey olarak kullanılmaktadır.

Londra St.George Üniversitesi’nden Prof Dr. Wai Lui fareler üzerinde yaptıkları deneylerde THC ve CBD’nin farelerdeki beyin tümörlerini yok ettiğini gözlemlediler.

Sativex 2013 yılında İngiliz Kanser Vakfının desteği ile GBM türü beyin tümörü tedavisinde insanlar üzerinde denenmeye başlamıştır.

Liu yaptıkları deneylerde THC ve CBD’nin ayrı ayrı kanserli hücreleri öldürücü etkisini gördüklerini belirtiyor. Ancak her iki maddeyi birleştirdiklerinde ilacın gücü 2.5 kat artıyor.
Liu farelerde aldıkları sonuçların umut verici olduğunu, insan deneylerinin sonuçlarını sabırsızlıkla beklediklerini belirtiyor.

İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilmektedir. En sık rastlanan yan etkileri baş dönmesi, uyku ve dezoryantasyondur.

İlacın üreticisi İngiliz GW Pharmaceuticals firmasıdır. 2011 yılında Novartis firması ilacın Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki dağıtım hakkını almıştır.

İlacın İngiltere, Fransa dahil olmak üzere hali hazırda Avrupa’daki 18 ülkede satış izni vardır.
2014 yılında İngiliz Sağlık bakanlığı ilacı MS hastalığı tedavisinde sosyal sigorta kapsamına almıştır. İlacın yıllık maliyetinin 400-440 euro civarıdır.

KAYNAK:
How CANNABIS can treat cancer: Study finds compound in the plant can help shrink aggressive brain tumours http://www.dailymail.co.uk/health/article-2837774/How-CANNABIS-treat-cancer-Study-finds-compound-plant-help-shrink-brain-aggressive-brain-tumours.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir