Sativex

Sativex kenevirden üretilen ve Multiple Skleroz (MS), nöropatik ağrı, spastiklik gibi hastalıkların tedavisi için geliştirilmiş bir ilaçtır. Ağızdan sprey olarak kullanılmaktadır. Tıbbi olarak standartlaştırılmış doz ve formüle sahip bitkisel tabanlı bir ilaçtır.

Başlıca etken maddeleri birebir oranında tetrahidrokanabinol (THC) ve kanabidiol dür (CBD). Her spreyde 2.7mg THC ve 2.5 mg CBD bulunmaktadır. Kansere bağlı ağrıları tedavisinde kullanım için Faz 3 deneyleri devam etmektedir.

Sativex 2013 yılında GBM türü beyin tümörü tedavisinde denenmeye başlamıştır. Araştırmacılar Temodal ile Sativex’in daha etkin bir tedavi olacağını düşünmektedir. Deneyler 14 Ağustos’ta hasta kabulüne kapanmıştır.

İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilmektedir. En sık rastlanan yan etkileri baş dönmesi, uyku ve dezoryantasyondur.

İlacın üreticisi İngiliz GW Pharmaceuticals firmasıdır. 2011 yılında Novartis firması ilacın Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki dağıtım hakkını almıştır.

İlacın İngiltere, Fransa dahil olmak üzere hali hazırda Avrupa’daki 18 ülkede satış izni vardır.
2014 yılında İngiliz Sağlık bakanlığı ilacı MS hastalığı tedavisinde sosyal sigorta kapsamına almıştır. İlacın yıllık maliyetinin 400-440 euro civarıdır.

KAYNAK:
Le Sativex, médicament à base de cannabis, autorisé en France, 09.01.2014
http://www.lemonde.fr/sante/article/2014/01/09/le-sativex-medicament-a-base-de-cannabis-autorise-en-france_4344958_1651302.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir