Yeni Tedavi: AMG 595 immunoterapisi

Tümörler DNA’sında bozukluk olan hücrelerin kontrolsüz olarak üremesiyle ortaya çıkmakta. 2000’li yılların başından beri artam bir hızla ilerleyen genetik teknolojileri hücrelerin DNA’larını kısa sürede okuyup analiz etmeye imkan sağlamakta.

Biliminsanları tümörler üzerinde yaptıkları genetik incelemelerde tümörlerin büyük bir kısmında EGFR adlı gende özel bir bozukluk olduğunu tespit ettiler. Bu bozukluk sonucu ortaya çıkan bozuk geni EGFRvIII olarak tanımladılar. Bu bozuk gen beyin tümörlerinin %40-%50’ye varan bir kısmında bulunuyor.

Bundan sonraki aşama bu bozuk geni tanıyarak ona bağlanacak ve bozuk genli hücreyi imha edecek ilaçların geliştirilmesi oldu.

Bunun için geliştirilen ilaçlardan biri AMG-595 adı verilen yeni ilaç. İlk olarak 2011 yılında duyurulan yeni ilaç, EGFRvIII adlı bozuk gene bağlanıyor. Tümör hücresi tarafından içeri alınan ilaç, hücrenin bölünerek çoğalmasını sağlayan mekanızmayı sekteye uğratıyor.

İlacın insanlar üzerinde denenmesi için 2012 yılında ABD Gıda ve İlaç Daire’sine başvuruda bulunuldu. 2012 yılı Kasım ayı sonunda 60 hastayı kapsayan bir klinik çalışmaya izin verildi. Klinik çalışma iki faz halinde yapılıyor, birinci faz ilacın güvenli dozunu tespit etmeye yönelik ikinci faz ise ilacın etkinliğini ölçmeyi hedefliyor.

Mevcut denemelerin 2015 yılı Haziran ayında tamamlanması bekleniyor.
Klinik deneyler halen ABD’de Los Angeles, Boston ve Cincinnati’de ve Avustralya’da Parkville kentinde yürütülüyor ve hasta kabul ediliyor.

Çalışmaya GBM IV ve AA III türü tümörü olan hastalar katılabiliyor. Kabul edilebilmek için hastaların tümörler örneklerinde yapılan genetik incelemede EGFRvIII geninin var olması gerekiyor. Denemeye katılabilmek için hastaların hastaların daha önce Altuzan tedavisi görmemiş olması gerekiyor.

Deneylerle ilgili ayrıntılı bilgi şu bağlantıdan bulunabilir.

KAYNAKLAR:
– AMG 595 First-in-Human in Recurrent Gliomas – NCT01475006, Clinical Trials Gov.
– Breakthroughs Spotlighting New Discovery in Brain Cancer Research, March 2012

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir