Temodal 2.0 ilaca dirençli tümörleri yok edecek

Beyin tümörü tedavisinde şu ana kadar geliştirilmiş en başarılı ilaçlardan olan Temodal’in yeni versiyonu yolda. Temodali geliştiren İngiliz Kanser Araştırma Vakfı, ilacın yeni versiyonunun ilaca direnç gösteren tümörlerde de etkin olacağını bildiriyor. Bilindiği gibi tümörlerin bir kısmı belli bir süre sonra ilaca karşı dirençli hale geliyor ve ilacın etkisi azalıyor. Yeni ilaç dirençli hücreleri de öldürme özelliğine sahip.

DP68 adı verilen yeni versiyonu geliştiren ekibin başındaki Bradford Üniversitesinden Dr.Richard Wheelhouse “Temodal glioblastoma tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç. Fakat ilaca direnç başgösterdiğinde tümör tekrar agresif olarak büyümeye başlıyor. Bu sebepten kanser hücrelerine çalım atmak için yeni yolların bulunması elzem. DP68 glioblastoma hastaları için hayati önem taşıyan bir tedavi olabilir. Henüz yolun başındayız fakat Temodal’in aksine yeni ilacı başka kanser türlerinin tedavisinde de kullanmayı umuyoruz” diyor.

Çalışmayı yürüten ekip laboratuar ortamında yeni ilacın kanser hücrelerini öldürmede Temodal’den daha etkili olduğunu gösterdi. İlaç aynı zamanda ilaca direnç kazanan tümör hücrelerinin büyümesini de ciddi olarak düşürüyor. Bundan sonraki adım ise ilacın insanlar üzerinde denenmesi.

Beyin tümörü tedavisinde bir devrim yapan Temodal kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan İngiliz Kanser Araştırma Vakfı tarafından geliştirilmişti. Vakıf ilaçtan elde ettiği geliri yeni ilaçların bulunması için harcamakta. Vakfın desteklediği üniversiteler halen bir düzine yeni tedavi üzerinde çalışıyor. Bradford Üniversitesi araştırmacıları DP68 adını verdikleri Temodal’in yeni versiyonundan oldukça umutlu.
İlaç tümör hücrelerinde MGMT direnci adı verilen, direnci kırmaya yönelik çalışıyor.

KAYNAKLAR:
– “Evaluation of novel imidazotetrazine analogues designed to overcome temozolomide resistance and glioblastoma regrowth.” Mol Cancer Ther. 2014 Oct 28. pii: molcanther.0113.2014. [Epub ahead of print]www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25351918
– Improving the gold standard for brain tumours, Cancer Research UK http://www.cruk.cam.ac.uk/news/latest-news/improving-gold-standard-brain-tumours

 

 

Temodal 2.0 ilaca dirençli tümörleri yok edecek” için 9 yorum

 • 2015/11/20 tarihinde, saat 17:53
  Permalink

  Merhaba, ameliyat ile tamamen alınan 4,5 cm lik tümörden sonra (GBM) , babamın 6 haftalık temodal+radyoterapisini de bitirdik . Durumu oldukça iyi şükür , ayakta, bazı sinyaller görüldü ama bir nüks görülmedi ilk mr ında. 4 aydır süren tedavisinde tek sıkıntımız Temodalin düşürdüğü trombosit! 2 kez trombosit vermek zorunda kaldılar. Şimdi koruma tedavisine başlanacak ve yine bu ilaç başlanacak . Dozu ve aralığı ayarlandığında umarım trombosit sorununu tekrar yaşamayız. Herkese çok geçmiş olsun , hep iyi haberler ümidiyle!

  Yanıtla
 • 2015/04/11 tarihinde, saat 07:29
  Permalink

  Merhaba, bu ilaca ben daha yeni başladım. Doktor ışına girmeden 2 saat önce ve tok karnına almamı söyledi. Ama ilaçın içeriğinde aç karnına yaziyor. Ve her pazartesi kan vermemi söyledi. Sanırım İsmail bey’in eşinin durumuna düşmemek için şimdi bu ilaç aç karnına mı tok karnına mı alınacak. İlacın yan etkisinden trombosit sorunundan başka… Herkese geçmiş olsun

  Yanıtla
  • 2015/04/17 tarihinde, saat 11:23
   Permalink

   Aç veya tok karına alınması ilacın etkinliğini çok etkilemiyor. Ancak aç karna alındığında bir süre sonra mide sorunları olabiliyor. Bazı hastalar ise tok karna aldıklarında bulantı ve kusma olabiliyor. Bu hastalarda yemekten 2 saat kadar sonra alınırsa daha yerinde olur. Muhtemelen akşamları, akşam yemeğinden 2 saat sonra almak rahatsızlıkları en aza indirger.

   Yanıtla
 • 2015/02/14 tarihinde, saat 19:29
  Permalink

  bu ilacı insanlar uzerinde ne zaman deneyecekler yada bzler nezaman kullanmaya baslayacagz ?

  Yanıtla
 • 2015/02/03 tarihinde, saat 16:08
  Permalink

  selamlar,

  Eşim 41 yaşında 2 kere beyin ameliyatı oldu anaplastik assitiom garade 3 pataoloji sonucu geldi.
  ameliyat sonrası ışın ve ilaç tedavisini eş zamanlı verdiler.biz temodal kullandık günlük 140 mml.ilaç alıp ışına girdi 32 gün sonra trombosit 2 bine kadar düştü yaklaşık 45 gün hastanede yattı ve temodal ilaçı kemik iliğini yıpratarak şuan vucut trombosit üretmiyor ve davamlı trombosit vererek hastayı yaşatmaya çalışıyoruz. hala trombosit 13 binlerde istenilen seviyede değil kemik iliği biyopsiside yapıldı hatta ivik tedaviside yapıldı ama ilaca baglı yan etki devam ediyor.bu konuda yarımınız olursa beklerim.size öyküyü daha ayrıntılı anlatabilirim.selamlar.

  Yanıtla
 • 2015/01/25 tarihinde, saat 08:11
  Permalink

  Ya nolur cabuk ciksin ne zamana turkiyede olur lutfn cvp

  Yanıtla
  • 2015/02/25 tarihinde, saat 12:35
   Permalink

   Selamlar bu ilaç anlatıldığı gibi değil dikkatli olun eşimde yan eti yaptı kemik iliğine baskı yaptı ve eşiminde trombosit sorunu yaşadık ilacın yan etkisi diyorlar
   4 aydır hala trombosit düzelmedi ilaçtan kaynaklı deniliyor.

   Yanıtla
 • 2015/01/22 tarihinde, saat 20:50
  Permalink

  Geliştirilecek Temodalin beyin tümörlerine kalıcı olarak etki etmesi ümit ediyorum.paylaşım için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 2015/01/22 tarihinde, saat 19:18
  Permalink

  bu harika bir haber,inşallah çabuk piyasa çıkar.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir