VB-111 beyin tümörüne virüs terapisi

Beyin tümörüne karşı geliştirilmekte olan VB-111 adlı yeni tedavi tümör hücrelerini öldürmek için zararsız virüsleri kullanıyor. Yeni tedavinin etkinliği şu an klinik deneylerle hastalar üzerinde test ediliyor. Şayet test sonuçları olumlu çıkarsa beyin tümörü tedavisinde yeni bir çığır açabilecek bir tedavi olacak.

Bilindiği gibi beyin tümörleri büyümeleri sırasında ihtiyaç duydukları aşırı besine ve oksijeni sağlamak için yeni damarlar oluşturmaktalar. Tedaviyi geliştiren Prof. Dr. Dror Harats, 20 yıldır beyin tümörlerinin enerji mekanızması üzerine sürdürdüğü araştırmaların sonucunda, yeni oluşan damarların etrafındaki hücrelerin eşsiz bazı özelliklere sahip olduğunu keşfetti. Bu özellikleri hedef alan bir tedavi üzerinde çalışmaya başladı.

Harats ve ekibi zararsız bir virüsü damarlar etrafındaki tümör hücrelerini bulup yok etmek için programlıyor. Böylece tümörün beslenme damarları kurutuluyor. Sadece gribe benzer bazı belirtiler gösteren virüs görevini tamamladıktan sonra vücudun bağışıklık sistemi yok ediliyor. Genetik programlanmış virüslerin kullanılması biraz korkutucu gelse de insanlar üzerinde yapılan ilk deneme oldukça iyi sonuç verdi.

Prof.Harats'ın ekibinden Dr.Kamari babasını kanserden kaybetmesinin kendisini bu alanda çalışmaya sevkettiğini söylemekte
Prof.Harats’ın ekibinden Dr.Kamari babasını kanserden kaybetmesinin kendisini bu alanda çalışmaya sevkettiğini söylüyor

Klinik deney çerçevesinde tüm tedavileri deneyip sonuç alamamış 46 hastaya yeni viral tedavi uygulandı. Deneye katılan hastaların ortalama hayat beklentisi 6 ay iken tedaviyi alan hastalar 18 aydan fazla süredir hayatlarını sürdürmeyi başardı. Eğer bu ilk denemedeki başarı tutarlı olarak yeni deneylerde de tekrarlanabilirse, tedavi tüm hastalara uygulanabilecek.

Tedaviyi geliştiren VBL, tedavinin başarısının diğer tedavilerle karşılaştırılacağı Faz 3 deneyleri için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onay verdiğini. Klinik çalışmanın 2015 yılının ilk çeyreğinde başlatılmasının planlandığını belirtti.

Halen açık olan klinik deneylere katılabilmek için hastaların daha önce Altuzan tedavisi görmemiş olması, ameliyattan en geç 4 hafta, radyoterapiden en geç 12 hafta içinde başvurmuş olmaları gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için şu bağlantıya tıklayın.

KAYNAKLAR:

  • Phase 1 Dose-Escalation Study of VB-111, an Anti-Angiogenic Virotherapy, in Patients with Advanced Solid Tumors, Brenner et al, Clinical Cancer Research, April 2013,
  • VBL Therapeutics to Present Interim Phase 2 Data From VB-111 in Recurrent Glioblastoma at 19th Annual Scientific Meeting of the Society for Neuro-Oncology (SNO) Interim Data Suggest Improved Overall Survival in Patients Treated With VB-111 in Combination With Bevacizumab (Avastin®), Nov. 13, 2014
  • Single-Arm Open-Label Multicenter Study of VB-111 in Patients With Recurrent Glioblastoma Multiforme NCT01260506

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir