Yeni Tedavi: Medulloblastom tedavisinde yeni umut Mebendazol

85/385
Yeni Tedavi: Medulloblastom tedavisinde yeni umut Mebendazol

Medullablastom sıklıkla çocuklarda görülen bir tümör türü. Tedavide ameliyat, ışın tedavisi ve kemoterapi kullanılmakta. ABD’de Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsünden bir ekip medulloblastom hastalarına yeni bir tedavi seçeneği sunulabileceğini söylüyor. 

Ekip etken maddesi Mebendazol (ticari adı Vermazol/Versid) olan ve parazit tedavisinde kullanılan bir ilacın Medulloblastom tedavisinde kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

60 yıllık parazit ilacı kansere çare olabilir mi?

60 yıldır parazit tedavisinde kullanılan mebendazolün Melanoma, Lösemi, Miyeloma ve Adrenokarsinoma türü kanserlerde etkili olduğu daha önce sayısız çalışmalarla tespit edilmişti. İlacın beyin tümörü üzerindeki etkisi ise John Hopkins Üniversitesinden Prof. Gregory Riggins tarafından tesadüf eseri keşfedilmişti.

Baltimore ilaç laboratuarlarında araştırmalarda kullanmak üzere farelerde beyin tümörü yetiştiren araştırmacılar, bir grup farede tümörün üremediğini gördüler. Aylar boyunca defalarca denemelerine rağmen bu farelerde tümör üretmeyi başaramayan bilimadamları bu farelerde birşeylerin farklı olduğunu anlamakta gecikmediler: Fareler laboratuara gelmeden önce bağırsak parazitlerine karşı bir ilaç ile tedavi edilmişti ve bu ilaç farelerde tümörün üremesini engelliyordu.

Sağkalımı %150 artırıyor

Riggins’in ekibinden Dr.Renyuan Bai ilacı bir dizi Medullablastom örneği üzerinde uyguladı. Dr. Bai, ilacın seçici olarak medulloblastom hücrelerini besleyen damarların oluşmasına engel olduğunu ve buna bağlı olarak deneklerin ömrünü uzattığını tespit etti. Çalışmanın sonuçları geçtiğimiz Eylül ayında tanınmış tıp dergisi Neurooncology’de yayınladı.

Bu sonuçlar üzerine Feinstein Enstitüsün’den Dr.Bodhinayake ve arkadaşları ilacın Medulloblastom üzerinde etkilerini araştırmak için çalışmalara başladı. Üç farklı türden medullablastom geliştirilmiş deneklere Mebendazole uygulandığında hayvanlarda %150’ye varan bir sağkalım iyileştirmesi yakalamayı başardı.

Yan ektisi çok düşük

Mebendazolün yan etkileri halen tedavide kullanılan Vincristine ve Paclitaxel gibi kemoterapi ilaçları ile kıyaslanmayacak kadar düşük. İlacın 60 yıldan fazla bir geçmişinin olması uzun vadede kullanımının da güvenli olduğunu göstermekte. Bir diğer avantaj ise lisans hakkı zaman aşımına uğradığı için herkes tarafından üretilmesi ve hastalara çok düşük fiyatlara ulaşması mümkün.

Arşatırmayı yürüten Dr. Bodhinayake ve ekibi düşük yan etkisi ve sağkalımda gördükleri başarı üzerine, bu ilacın Medulloblastom hastaları üzerinde bir an önce uygulanması için çalışmaların başlatılması gerektiğini söylemekte.

Türkiye’de Mebendazol

Mebendazol ülkemizde Vermazol ve Versid adları altında satılmakta olan oldukça ucuz (2.6TL) olan ve yaygın olarak kullanılan, sağlık bakanlığı onaylı bir ilaçtır. Henüz beyin tümörü tedavisi için uygulaması bulunmamakla beraber, yan etkisi olmayışı ve hali hazırda tedavideki başarı umudunu destekleyen bilimsel bulgular olması yüzünden onkologlar tarafından endikasyon dışı olarak kullanılması düşünülebilir. Hazırlayan: Nihat Karaoğlu

KAYNAKLAR:
Bodhinayake I, Symons M, Boockvar JA, Repurposing Mebendazole for the Treatment of Medulloblastoma, Neurosurgery, February 2015 – Volume 76 – Issue 2 – p N15–N16 doi: 10.1227/01.neu.0000460594.93803.cb

Bai R, Staedtke V, Rudin CM, Bunz F, Riggins GJ. Effective treatment of diverse medulloblastoma models with mebendazole and its impact on tumor angiogenesis. Neuro Oncol. 2014. doi: 10.1093/neuonc/nou234. Available at: http://neuro-

Arkadaşkarınla paylaş:

5c yorum:

سمير2015/11/09 saat 17:04Cevapla

هل هذا العلاج يستخدم لطرد الديدان في البطن

Editör2015/11/23 saat 13:06Cevapla

Yes, Mebendazole is used against worms. This article says that it is also effective in certain types of brain cancer.

KÜBRA2015/10/26 saat 10:16Cevapla

merhaba yiğenim 6 yaşında mediloblastom teşhisi kondu beyin tümörü var ameliyatta oldu yine var araştırmalar içindeyiz gelişme yada tavsiyelerle ilgili destek bekliyoruz teşekkürler

volkan kırdım2015/03/30 saat 14:08Cevapla

Mebendazol hakkinda goruse bilirmiyiz benim oglum beyin tumoru hastasi tanisi mediloblastom lutfen beni arayabilirmisiniz. Volkan kirdim 0536 951 91 06 lutfen acil olarak ararmisiniz

ongun2015/03/07 saat 16:50Cevapla

Merhaba, 1 kutu kullanmak yeterlimi acaba? Teşekkürler..

MENU