Altuzan benim için seçenek mi?

27-28 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen uluslarası nöroonkoloji kongresi EEE2015’te konuşan Prof Alba Brandes hastalarından en çok duyduğu sorunun “Altuzan benim için seçenek mi?” sorusu olduğunu belirtti. Yaptığı çalışmalarda bu soruya cevap aradığını söyleyen Brandes, kongrede meslektaşlarına Altuzan kullanımı ile bazı tavsiyelerde bulundu.

FDA onayı çekti EMA onaylamadı

Altuzan beyin tümörlerinde ikinci sıra tedavi olarak kullanılan ve tümör damarlanmasını engelleyerek tümörü durdurmayı hedefleyen bir ilaç. İlacın beyin tümörlerinde kullanımına ilk olarak FDA tarafından hızlandırılmış onay verilmişti, ancak FDA yapılan uygulamalarda elde edilen faydanın, göze alınan riskleri ve yan etkileri karşılamadığı gerekçesiyle onayını geri çekmişti.

Avrupa’da ise Avrupa İlaç Ajansı EMA kendi yaptığı bağımsız incelemede ilacı üreten Roche firmasının onay isteğini red etmişti. Red edilme gerekçesi olarak yapılan araştırmalarda ilacın nüksü geciktirmesine rağmen toplam sağ kalıma katkısı olmadığının tespit edilişini göstermişti.

Götürüsü getirisinden fazla olabiliyor

Nüksün gecikmesine rağmen sağkalımın artmayışı demek ilacın toksitesinin yüksek olduğunun bir işareti olarak değerlendiriliyor. Yani ilaç sağladığı fayda yanında yan etkileri yüzünden hastalarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bir bakıma FDA’in öne sürdüğü gerekçe ile örtüşen bir hüküm.

Altuzan üzerine yapılan en kapsamlı araştırmayı yöneten ve Altuzan’ın onay isteğini red eden Avrupa İlaç Ajansı üyesi Prof. Alba Brandes, yaptığı çalışmalarda ilacın nüksü geciktirdiğini ancak yan etkileri yüzünden sağkalıma katkı sağlamadığını gördüğünü belirtti.

Anahtar yan etkilerin araştırılması ve çözümü

Altuzan tedavisinde anahtarın yan etkilerin araştırılması ve yönetilmesi olduğunu düşünen Prof. Brandes bu konuda çeşitli araştırmalar yaptığını belirtti.

alba-brandesBrandes “Glioblastoma da dahil olmak üzere çeşitli tümör tiplerinin tedavisi için şu anda bir seçenek olan bevasizumab, anti-anjiyojenik etkisi ile bağlantılı olarak kendine özgü bir toksisite profiline sahip. Bevasizumab’a bağlı yan etkilerden bazıları hastanın yaşamını tehdit edici olabilir. Glioblastoma hastalarında, mide-bağırsak delinmesi, venöz tromboembolizm, ve intrakranial kanama gibi yan etkilerin gelişme riski başka tümör tiplerindeki hastalara göre biraz daha yüksek. Bu yüzden risk faktörlerini belirlemek ve tedaviye bağlı sakatlık ve ölümleri en aza indirmek için tedavi protokolleri oluşturulması önemli.” şeklinde konuştu.

Yaptığı çalışmalarda Altuzan tedavisinde başarıda en önemli faktörün hastanın yaşı olduğunu tespit etti.

Altuzan için kriter 55 yaş

Prof. Brandes, Altuzan kullanımında en yüksek başarının 55 yaş altı hastalarda görüldüğünü belirterek. 55 yaş üstü hastalarda Altuzan kullanımını tercih etmediğini söyledi. Yaptığı çalışmaların sonuçlarına göre 55 yaş üstü hastalarda Fotemustin (Muphoran) eşit derecede başarılı.

Altuzan benim için bir opsiyon mu?

Prof. Brandes hastalarından en çok “Altuzan benim için bir seçenek mi?” sorusunu duyduğunu belirterek tüm emeklerini bu sorunun cevabını bulmaya adadığını söyledi.

Brandes’e göre sorunun cevabı en başta hastanın yaşına bağlı. Şayet hasta 55 yaşın üstünde ise cevabı “Hayır” oluyor çünkü faydası getirdiği yan etkileri karşılamıyor. Brandes bu tür hastalarda nüks halinde Fotemustin uygulanmasını öneriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir