Steroid kullanımı Temodal direncini artırıyor

Beyin tümörü tedavisi sırasında ödeme karşı kullanılan steroidler Temodal‘e karşı olan direnci artırıyor. 26-27 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen EEE2015 kongresinde konuşan Heidelberg Üniversitesi Kliniği nöroonkoloji bölümü baş hekimi Prof. Dr. Wolfgang Wick “Steroid kullanımı Temodal’e karşı olan direnci artırıyor. Yapılan çalışmalar sonuçları değerlendirirken steroid kullanımını mutlaka göz önüne almalılar” şeklinde konuştu.

Ödem ameliyat olan veya radyoterapi gören beyin tümörü hastalarında en sık rastlanan problemlerden. Tedavi bölgesinde oluşan ödem kafa içi basıncı artırarak beyne baskı oluşmasına yol açıyor. Bunun sonucu olarak hastalarda baş ağrısı, el ve kollarda uyuşmalar, güçsüzlük, bulantı gibi pek çok sorun ortaya çıkıyor. Ödem oluşumunu azaltmak için steroid adı verilen ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılıyor. Bunların en bilineni etken maddesi deksametazon olan Dekort adlı steroid. Dekort kullanımı hastalarda başta karaciğer sorunları ve insülin dalgalanmaları olmak üzere pekçok sorunu da beraberinde getirse de bunlar ödemin sonuçlarına göre daha hafif  yan etkiler olarak kabul görülüyor.

İnsülin dalgalanmaları tedaviyi başarısızlığa uğratıyor

Ancak daha önce yapılan bir araştırma radyoterapi sırasında steroid kullanımına bağlı olarak oluşan insülin dalgalanmalarının beyin tümörü tedavisinin başarısını olumsuz yönde etkilediğini göstermişti. Araştırmacılar, halen beyin tümörü hastalarında yaygın olarak uygulanan steroid kullanımının yeniden gözden geçirilmesini önermişlerdi.

Temodal’in başarısına engel oluyor

Prof. Wofgang Wick’in araştırması ise steroid kullanımının çok önemli başka bir olumsuz etkisini gözler önüne seriyor. Steroidler halen beyin tümörü tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve tedavide bir devrim yaratan Temodal adlı ilacın başarısını engelliyor. Temodal, hastalara ilk uygulanan ve en etkili tedavi ancak çoğu hastada tümörler bir süre sonra ilaca direnç kazanıyor ve sonuçta nüksler oluşuyor.
Prof. Wick’e göre bunun baş suçlularından biri steroidler yani Dekort. Bu sebepten Temodal tedavisi gören hastalarda bunun kullanımını mümkün olduğu kadar sınırlandırmak gerekiyor.

Dekort’tan tamamen kurtulmak mümkün mü?

Yapılan bilimsel araştırmalar akgünlük ağacı (Boswellia Serrata) ekstresi ve ananas’ta bulunan bromelain isimli maddenin ödem azaltıcı etkisini gösteriyor. Bazı hastalardan edinilen bilgilere göre bu destekleri kullanarak dekort’un dozu azaltılması ve hatta dekorttan tamamen kurtulmak mümkün. AB ilaç ajansı ödeme karşı etkisi kanıtlanan akgünlük ağacı ekstresine 2007 yılında ilaç onayı vermişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir