Tetanoz aşısıyla beyin tümörü tedavisi

Tetanoz aşısı beyin tümörü tedavisinde standart uygulamalardan biri haline gelebilir. 26-27 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen EEE2015 kongresinde konuşan Duke Üniversitesi Tıp Merkezi beyin cerrahisi bölümü baş hekimi ünlü doktor Prof. Dr.
John H. Sampson tetanoz aşısının tedavide çok iyi sonuçlar verdiğini tıp ve bilim dünyasına duyurdu.

Beyin tümörlerinde CMV adı verilen oynadığı rol uzun süredir araştırmacıların gündeminde. Araştırmacıların bulgularına göre hastalardan alınan pek çok tümör örneğinde CMV virüsüne ait genetik imzalara rastlanmakta ancak bu genetik imzalar tümöre komşu bölgelerdeki sağlıklı hücrelerde rastlanmamakta.

Bundan yola çıkan Sampson ve ekibi tümördeki virüs imzası taşıyan hücreleri hedef alan bağışıklık sistemi temelli bir tedavi geliştirdiler. Hastaların kanlarından alınan dendritik hücreler laboratuar ortamında tümörü hedef alacak şekilde geliştiriliyor. Bu hücreler daha sonra hastalara tekrar enjekte ediliyor. Lenf sistemi sayesinde tümöre ulaştırılan savaşçı hücreler tümör hücrelerine saldırarak onları yok ediyor.

Yaptıkları klinik deneylerde yüz güldürücü sonuçlar alan Sampson ve ekibi tümör yok edici etkiyi daha da artırmak için yollar aramaya başladılar. İstedikleri bağışıklık sistemini maksimum aktifliğe getirerek tümörün daha hızlı yok edilmesini sağlamaktı.

Çeşitli yöntemleri deneyen ekip, bağışıklık sisteminden istedikleri etkiyi tetanoz aşısı sayesinde alabileceklerini düşündüler.

12 hastayı kapsayan küçük bir klinik deneyde bu tedaviyi test eden Sampson ve ekibi tetanoz aşısı ile güçlendirilmiş tedavilerinin hastalarda inanılmaz sonuçlar verdiğini gördüler. Standard tedavide nükssüz sağ kalım süresi 6-8 ay olan hastaların nükssüz sağ kalım süreleri 101 aya kadar çıktı.

İstanbul’daki kongrede çalışma sonuçlarını meslektaşlarına sunan Sampson Çalışmaya ilk katılan hastalarından birinin 8 yıl sonunda hala tümörsüz olarak hayatını devam ettirdiğini belirtti.

Sampson “Tetanoz aşısının geliştirdiğimiz CMV antikorlarının lenflere taşınma oranını ikiye katladığını gördük” dedi.

Sampson tetanoz aşısı konusundaki bulgularının sadece beyin tümörü değil tüm kanser hastalıklarının tedavisi için önemli olduğunu söyledi.

Sampson uzun yıllar çeşitli teknolojik engeller yüzünden gelişemeyen Immunoterapi tedavilerinde “Vaad edilen topraklara ulaştık” diyerek önümüzdeki bir kaç yıl içinde devrim yaratacak tedavilerin ortaya çıkacağını belirtti.

KAYNAK:
Tetanus toxoid and CCL3 improve dendritic cell vaccines in mice and glioblastoma patients. Mitchell DA, Sampson JH et al. Nature. 2015 Mar 19;519(7543):366-9. doi: 10.1038/nature14320.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir