ASCO 2015 bugün başladı

Dünyanın kanser konusunda en önemli  bilimsel kongresi olan Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin düzenlediği ASCO 2015 bugün Chicago’da başladı.  Dünyanın pek çok ülkesinden 25bin onkoloji uzmanının katılımıyla gerçekleşen kongrede kanser teşhis ve tedavisi konusunda en son bulguların paylaşılacak. Kongre 2 Hazirana kadar devam edecek.

Kongrede bu sene en çok tartışılacak konuların immunoterapi yöntemleri özellikle nivolumab, (Opdivo) ve pemrolizumab gibi (Keytruda) programlanmış hücre ölümü (PD) inhibitörleri olması bekleniyor. Her iki ilaçta geçtiğimiz günlerde FDA onayı aldı ve bunlara benzer başka ilaçların da gelmesi bekleniyor. Bunlar arasında Roche/Genentech tarafından geliştirilen MPDL3280A, Merck tarafından geliştirilen avelumab, pidilizumab Mediimmune tarafından geliştirilen MEDI4736 ve MED10680 yer alıyor.

Bu ilaçların ilk uygulamalarında melanom üzerindeki etkinliği görüldü ancak bu ilaçların diğer kanser türlerinde de etkin olduğu gözlendi. Kongrede bu çalışmalara ait sonuçların paylaşılması bekleniyor. Örneğin nivolumab’ın baş ve boyun kanserleri üzerinde uygulamasına ait bir klinik çalışma sonucu kongrenin ilk gününde katılımcılara sunulacak.

beyintumoru.org olarak ASCO2015’teki gelişmeleri takip etmeye ve imkanlarımız dahilinde sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir