Nivolumab artı İpilimumab nükseden GBM’de etkin

Geçtiğimiz günlerde gösterdiği başarı sebebiyle rekor sürede onay alan iki yeni ilaç GBM hastalarında da etkinlik gösteriyor.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin düzenlediği ASCO 2015 kongresinde yayınlanan sonuçlara göre akciğer kanseri için geliştirilen Nivolumab (ticari adı Opdivo) ve melanom için geliştirilen İpilimumab (ticari adı Yervoy) adlı ilaçlar nükseden GBM hastalarında etkinlik gösteriyor. Bu ilaçların beyin tümörü hastalarında gösterdiği yan etkileri ise diğer tümör hastalarında görülenden farklı değil.

İlaçların nükseden GBM hastalarında güvenliği ve etkinliğini araştırmak için gerçekleştirilen klinik deneye 20 hasta katıldı. Deneye katılan hastalar rastgele iki gruba ayrılarak birinci gruba her 2 haftada bir kilogram başına 3 mg Nivolumab uygulandı ve hastalar 9 ay boyunca gözlendi. İkinci gruptaki hastalara ise 2 haftada bir kilogram başına 1 mg Nivolumab ve 3 haftada bir kilogram başına 3 mg İpilimumab verildi.

Sadece Nivolumab kullanan hastalarda ilaca bağlı yorgunluk ve bulantı görülürken Nivolumab ve İpilimumab’ı birlikte kullanan hastalarda bu yan etkilere ilave olarak kusma, ishal, başağrısı, hipertiroidi ve ciltte kaşıntılar görüldü. Deneylere katılan 4 hasta yan etkilere bağlı olarak tedaviyi bırakırken, tedaviye bağlı olarak bir kayıp yaşanmadı. Buna bağlı olarak Nivolumab’ın tek başına kullanımda yan etkilerinin İpilimumab kombinasyon tedavisine göre daha az olduğu sonucuna varıldı.
GBM hastalarında görülen yan etkiler ilacın diğer kanser hastalarında görülen yan etkilerden farklı değil. İlaçlar nükseden GBM hastalarında güvenli bir şekilde uygulanabilir.

İlaçların GBM üzerinde etkinliği ise araştırmacıların yüzünü güldürdü. Tedavi uygulanan nükslü GBM hastalarında 6 aylık sürede %75 – %81 başarı görüldü. 9 aylık sürede her iki grupta gözlemlenen başarı %60 oldu. 6 aylık süreçte kombinasyon tedavisi sadece Nivolumab tedavisinden %6 daha başarılı ancak yan etkiler daha fazla.
Çalışmayı yürüten Duke Üniversitesinden Prof. Dr. John Sampson “Henüz bir sonuca varmak için çok erken. Glioblastoma hastalarında etkenliğe dair nadir rastlanan kanıtlar görüyoruz. Nivolumab’ın tek başına uygulamasında kombinasyon uygulamasına nazaran daha az yan etki gördük ve 6 aylık ve 9 aylık istatiklerimizde oldukça umut verici sağ kalım sonuçları aldık.

Çalışmaya yeni hasta gruplarında Nivolumab tedavisinin etkenliğinin Temodal ile birlikte veya Temodal kullanılmaksızın incelemek üzere devam edilmesi planlanıyor.
Elde edilen umut verici sonuçlar üzerine halen devam etmekte olan CHECKMATE-143 isimli klinik deneyin Faz III çalışmalarında nüks gören GBM hastalarına Nivolumab uygulanılmasına karar verildi.

Hazırlayan: Nihat Karaoğlu

KAYNAK
Sampson JH, Vlahovic G, Sahebjam S, et al. Preliminary safety and activity of nivolumab and its combination with ipilimumab in recurrent glioblastoma (GBM): CHECKMATE-143. J Clin Oncol. 2015:33;(suppl; abstr 3010).

Nivolumab artı İpilimumab nükseden GBM’de etkin” için 2 yorum

 • 2015/07/22 tarihinde, saat 17:28
  Permalink

  Merhaba,

  Bu tur ilaclarin klinik deneylerine uzaktan katilinabilme olasiligi nedir?

  Tesekkurler

  Yanıtla
 • 2015/06/04 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  Merhaba,
  yazıda bahsedilen başarının kriteri nedir? Tümörde küçülme mi, sadece büyümenin durması mı, yoksa tamamen yok olması mı? Bu detayı daha kapsamlı açıklayabilir misiniz?
  Bİlgileri bize ulaştırdığınız için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir