Beyin tümörü hastası yeni ameliyat yöntemi geliştirdi

Beyin tümörü hastası ameliyat edilmesi güç tümörler için yeni bir ameliyat yöntemi geliştirdi.

26 yaşındaki Avi Yaron, işe giderken geçirdiği kaza sonucu beyninde ameliyat edilmesi güç bir tümör olduğunu öğrendi. Tümör vücudun hareketleri kontrol eden bölümündeydi ve kötü huyluydu. Doktoru derhal ameliyat olması gerektiğini söyledi. Tümör ulaşılması güç bir noktadaydı, ameliyat muhtemelen hayatını kurtaracaktı ancak büyük ihtimalle sakat kalacak ve zihinsel bazı fonksiyonları yitirecekti.

“Doktorun gözlerinin içine bakıp ameliyat olmayacağımı söyledim. Etrafımdaki herkes benim sorumsuz ve delice bir karar aldığımı düşünüyordu” diyor.

Alternatif tedaviler konusunda şüpheci de olsa çaresizlik içinde Çin tıbbı, bitkisel tedaviler, akupunktur, makrobiyotik beslenme, biyo geribesleme, yüksek doz vitamin yüklemesi gibi pek çok yöntemi denedi.

Avi tümörün kısmen de olsa yaşadığı düzensiz hayat yüzünden olduğunu düşünüyordu. “Çoğu zaman gecede 3 saat uyku uyuyor, günde 10 fincan kahve içiyordum. Stres altında veya kızgın olduğumuzda bağışıklık sisteminin baskılandığını biliyoruz. Bu yüzden yaşam tarzımı değiştirmeye karar verdim. Bununla tümörü yenebileceğime inanıyordum.”

Fakat 18 ay sonra, tüm alternatif tedaviler ve yaşam tarzı değişikliklerinden sonra çekilen MR tümörün büyümeye devam ettiğini gösteriyordu. Teslim olmaktan başka çaresi kalmamıştı. Amerika’ya giderek o sırada yeni geliştirilen bir yöntemle ameliyat olmaya karar verdi.

Ameliyat başarılı geçmişti ve 6 ay sonra tümörün yarattığı tüm belirtiler kaybolmuştu. Fakat ameliyatından 1.5 yıl sonra tümörde nüks görüldü. Ancak Amerika’daki doktoru bu sefer umut vaadetmiyordu, tümörün oldukça derinde olduğunu ve bu tür bir tümörü çıkaracak bir teknolojinin henüz bulunmadığını söyledi. Eğer beş yıl kadar beklerse birileri yeni bir teknoloji bulabilirdi.

İhtiyaç olan teknoloji cerraha beynin içini üç boyutlu olarak görüntüleyebilecek özel bir kamera idi.

“Kimse bunu icad etmezse ne olacaktı? Kendimi çaresiz hissediyordum. Dünyanın en iyi cerrahı bile beni kurtaramıyordu. Hiç umut yoktu. İnanın bana bu şekilde yaşamak hiç eğlenceli değil”

Yaşama isteği ve doğuştan merakı onu kütüphaneye geri götürdü. Bu sefer görsel algılama, beynin yapısı, kamera teknolojileri, üç boyutlu görüntüleme konusunda kendini eğitti.

İki yıl sonra sorunun ne olduğu hakkında iyi bir fikri vardı “Bir çözüm buldum. İçinde görüntü işleme algoritmaları olan minyatür bir çip.”

Avi aslında buluşun kendine ait olmadığını doğada böceklerin gözünün çalışma yöntemini taklit ettiğini söylüyor. Prototip için gereken 100 bin doları biraraya getiren Avi, tüm zamanını bu işe ayırmış. Ancak başarı bir gecede gelmedi, Avi tam 9 yılını bu teknolojinin geliştirilmesine adadı. Beynin içinin 3 boyutlu görüntüsünü veren tırnak büyüklüğünde bir çip geliştirdi. En sonunda kendi geliştirdiği teknolojiyi kullanarak beynindeki tümörden kurtulabilecekti.

Avi şu an beyin tümöründen tamamen kurtuldu. Şu an yeni projeler üzerinde çalışıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir