Beyin tümörü sınırları kesin olarak görüntülenebilecek

İngiltere’de bugün düzenlenen bir kanser konferansında bilimadamları tümör sınırlarını daha kesin olarak görünür hale getiren bir yöntemi keşfettiklerini açıkladılar.

Beyin tümörü tedavisindeki en büyük sıkıntılardan biri tümörlerin kesin sınırlarının belirlenmesi. Yeni keşif tümör sınırlarını MR üzerinde daha keskin göstererek beyin tümörü ameliyatlarını daha başarılı hale getirebilecek.

Bilimadamları beyin tümörlerinin kenarlarında, tümörün sağlıklı beyin dokusu içine nüfuz ettiği yerlerdeki damarların iç yüzeyinde bulunan özel bir proteini keşfettiler. VCAM-1 adı verilen bu protein vücut tarafından tümöre karşı bir tepki olarak üretiliyor. Bu proteinin bulunduğu bölgelerin haritalandırılması doktorlara tümörlerin sınırlarını tam ve net olarak gösterebilecek. Ameliyat sırasında buralara nüfuz etmiş tümörler sağlıklı dokulara zarar verilmeden alınabilecek veya dışarıdan ışınla yok edilebilecek.

Bunu gerçekleştirebilmek için bilim adamları VCAM-1 proteinini tanıyor ve ona yapışarak bu noktaları MR’da görünür hale getiriyor. VCAM-1 damar içinde bulunduğu için bu noktalara dolaşım sistemi yardımıyla kolayca ulaşılabiliyor.

Bu teknik sayesinde bilimadamları ilk kez büyümekte olab beyin tümörlerinin tam resmini görme imkanına kavuştular. Büyüme eğiliminde olan bu kenarların tespit edilmesi çok önemli çünkü bu noktalar tümörün yayılma yaptığı bölgeler.

Klinik MRG teknikleri ile beyin tümörlerinin bir işareti olan kan sızdıran kan damarlar görüntülenebilse de tümör kenarına yakın damarlar genellikle sağlam olmakta. Bu yüzden tam görüntüleme sağlanamamaktaydı.

İngiliz Kanser Araştırma Vakfı adına çalışmayı yürüten Profesör Nicola Sibson “Eğer tümörün kenarlarını kesin oalrak belirleyemediğimizde ameliyat ve ışın tedavisi agresif tümör hücrelerini yok etmekte başarı sağlayamıyor ve tümörler tekrar geri büyüyebiliyor. Bu araştırma beyin tümörlerinin daha iyi görüntülenmesinin sağlanabileceğini gösterdi, bu da hem ameliyat hem ışın tedavisininde doktorlara yardımcı olacak ve daha çok hayat kurtarılabilecek” dedi.

KAYNAK:
Detection of brain tumours using translational molecularly targeted magnetic resonance imagin, Sébastien Serres, Matthew Kirkman, Nick de Pennington, Claire Bristow, Nicola R Sibson, NCRI Cancer Conference, 2.10.2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir