BRCA1 geni beyin tümörü tedavisinde sonucu etkiliyor

Beyin tümörlerinde BRCA1 adlı verilen ve meme kanserine yatkınlığı belirleyen genin beyin tümörü tedavisinin başarısını etkilediği açıklandı.

Çalışma 21 Ekim’de gerçekleşen Amerikan Radyasyon Onkolojisi Derneği’nin (ASTRO) 56. toplantısında açıklandı.

Çalışmayı yöneten Paris Pitié-Salpêtrière Hastanesi klinik araştırma merkezinden Prof. Maria Vasilakopoulou “İncelediğimiz dört genetik işaret arasında sadece BRCA1 geninin sağkalıma kaydadeğer etkisini gördük” dedi.

Tümörlerinde BRCA1 geni düşük oranda görülen hastalarda sağkalım süresi 4 kat daha uzun olarak tespit edildi.

Vasilakopoulou “BRCA1 DNA tamirinde rol oynayan tümör engelleyici bir gen. Bu gendeki bozulmalar DNA’nın tamir edilmesinin önüne geçmekte. GBM türü tümörlerde bu genin düşük miktarda bulunması, tamir mekanızmasına engel oluyor ve kanserli hücrelerin DNA yapılarını bozmaya yönelik tedavilerin daha başarılı olmasına sebep oluyor“.

Bu genin GBM tümörlerinde sağkalımı etkileyişinin tespit edilmesi çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Vasilakopoulou “Bu genin yüksek oranda rastlandığı tümörlerde BRCA1 genini baskılayan ilaçlar uygulanarak diğer tedavilere karşı hassaslaştırılabilir. PARP inhibitörü adı verdiğimiz ajanlarla BRCA1 genini hedef alabilir ve DNA tamir mekanizmasını bozabilir ve beyin tümörü hücrelerini öldürebiliriz.”

PARP-inhibitörleri kısa bir süre önce yumurtalık kanseri için onay almıştı. Araştırma sonuçları bu ilaçların beyin tümörleri üzerinde de denenmesini öngörüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir