Kanadalı araştırmacılar tedavi için kan-beyin bariyerini açtılar

Kanadalı biliminsanları tarihte bir ilki gerçekleştirerek ultrason kullanarak beyni koruyan kan-beyin bariyerini ilaçların geçebilmesi için açmayı başardılar ve bir beyin tümörü hastasını bu yöntemle tedavi ettiler.

Kan-beyin bariyeri beyne dışardan gelen maddelerin geçmesini engelleyerek koruyor. Ancak bu bariyer pek çok ilacın beyne geçişini de engelliyor. Alzheimer, Parkinson ve beyin tümörleri dahil pek çok hastalıklara yeni tedavilerin geliştirilmesini güçleştiriyor.

Kanadalı araştırmacıların geliştirdiği yöntemle beyne ulaşmadığı için kullanılamayan pek çok ilaç hastaları tedavi etmekte kullanılabilecek.

İlk kez hastaya uygulandı

Tedavi ilk olarak Bonny Hall isimli bir beyin tümörü hastasında denendi. Bonny Hall, 8 yıl önce beyin tümörüne yakalanmış ve tümör ilaçla tedavi edilmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde tümörde nüks görülmüş ve yeni tümör uygulanan tedaviye cevap vermemişti.

56 yaşındaki hastaya önce damardan düşük dozda kemoterapi ilacı verildi. ve bunun arkasından mikro baloncuklar enjekte edildi. İlaç kan beyin bariyerine ulaştığında dışarıdan verilen ultrason dalgaları ile bariyer açılarak ilacın tümöre ulaşması sağlandı. Hasta ertesi gün ameliyat edilerek tümör çıkarıldı.
Araştırmacılar bu sayede damardan verilen kemoterapinin ne kadarının tümörün içine işlediğini ölçecekler.

kbbacik

Beyin hastalıklarının tedavisinde çığır açacak

Araştırmayı yöneten Dr. Todd Mainprize “Henüz kesin bir sonuca varmak için çok erken ancak kontrastlı MR taramalarında dayanarak söyleyebilirim ki kan-beyin bariyerini hastaya zarar vermeden, güvenli olarak açıp kapayabildik.”

Dr. Mainprize “Hastaların güvenliği bizim için en önemli şeydir. Bu yüzden şu aşamada tedavinin güvenli olduğuna emin olmak için denemeler yapıyoruz” diyor.

Bu yöntem sayesinde sadece beyin tümörü değil, Alzheimer, Parkinson gibi beyin hastalalıklarının tedavisinde de çığır açılacak.

Kanadalı araştırmalar önümüzdeki günlerde bu tedaviyi 10 kadar yeni hastada daha denemeyi planlıyorlar.

KAYNAKLAR

  • Canadian researchers break blood-brain barrier with new ultrasound treatment, CTV, 10/11/2015
    http://www.ctvnews.ca/health/canadian-researchers-break-blood-brain-barrier-with-new-ultrasound-treatment-1.2648878
  • Scientists breach brain barrier to treat sick patient, BBC, 10/11/2015
    http://www.bbc.com/news/health-34775604

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir