Dünya Sağlık Örgütü yeni tümör sınıflandırmasını açıkladı

Neredeyse 100 yıldır beyin tümörlerinin tanısında kullanılan tümör sınıflandırılması değişti. Yeni sınıflandırma ile tarihte ilk kez beyin tümörleri genetik parametrelerine göre de sınıflandırılıyor. Tümör sınıflandırması hastaya uygulanacak tedaviyi belirleyen ilk faktör. Şimdiye kadar tümörler sadece mikroskop altındaki görüntülemelere göre teşhis edilerek sınıflandırılmaktaydı. Yeni tanımlama beyin tümörü teşhis ve tedavisinde büyük bir devrim niteliğinde. Hastalara uygulanacak tedaviler artık genetik test sonuçları göz önüne alınarak tespit edilecek.

Genetik biliminde son 20 senedir kaydedilen gelişmelerde, tümör oluşmasının genetik temelleri tespit edildi. Bu yeni bulgular tümörlerin tanımlanmasında yeni bir sınıflandırmaya gidilmesi gerektiğini ortaya koydu. Tümör sınıflandırması ‘hastalığın adının konması’ manasına geliyor ve doğru tedavinin uygulanması için şart.

Yeni sınıflandırma diffüz gliomaların, medulloblastomların ve embriyo tümörlerini yeniden yapılandırırken aralarında glioblastom, Yabani-IDH, Mutasyonlu-IDH, diffüz orta çizgi glioması, Mutasyonlu-H3K27M, Pozitif RELA kaynaşmalı Ependimom, WNT-aktivasyonlu, SHH-aktivasyonlu, Değişmiş-C19MC gibi yeni tümör türleri de eklendi.
Bunun yanısıra artık teşhiste ve tedavide herhangi bir katkısı olmayan bazı tümör türleri de listeden kaldırıldı.

Bir başka değişiklik ise atipik menenjiyomlarda beyin istila derecesinin de tanıya eklenmesi ve yumuşak dokulara benzer bir derecelendirme sisteminin getirilmesi oldu.

Yeni sınıflandırma hastaların tedavisine büyük katkılarda bulunması bekleniyor.

KAYNAK
Louis, D et al. Acta Neuropathol (2016) 131: 803. doi:10.1007/s00401-016-1545-1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir