Altuzan ve Camptosar ile GBM’de tam iyileşme

Van’da tedavi gören iki GBM hastasında Altuzan ve Camptosar tedavisi ile tam iyileşme görüldü.

Journal of Oncology dergisinin Eylül 2016 sayısında yayınlan vaka raporuna göre 50 yaşındaki erkek hasta 2014 yılı Nisan ayında GBM teşhisi ile ameliyat oldu. Ameliyatı takiben hastaya radyoterapi ve eşzamanlı Temodal uygulandı. Hasta başağrısı, bacaklarda güçsüzlük ve baş dönmesi şikayeti ile tekrar hastaneye başvurdu. Yapılan MR incelesinde beynin sol kısmında ödem ve ameliyat yeri etrafında gelişen tümöre rastlandı. Hastaya standard tedavinin parçası olarak yüksek doz Temodal uygulanmaya başlandı. Üç ay sonra yapılan imcelemede tümörde büyüme ve yeni bir tümör oluşumu gözlendi. Bunun üzerine tedaviyi değiştirmeye karar veren doktorlar 14 günde bir doz olmak üzere Altuzan (10mg/kg) ve Camptosar (125mg/m2) tedavisi uyguladılar.

Tedaviden 6 ay sonra tam iyileşme.
50 yaşında GBM hastası. Tedaviden önce.

Tedavinin başlamasından 1 ay sonra hastanın şikayetleri kayboldu. 3 ay sonra yapılan MR incelemesinde tümörün neredeyse tamamen kaybolduğu tespit edildi.

Hasta kliniğe başvurduğunda kronik Hepatit-B şikayeti nedeniyle Lamivudine kullanmaktaydı. Hastada Hepatit-B dışında başka şikayet yoktu. Ödeme karşı Dekort kullanan hastada bu ilaca son verildi ancak günde 1000mg Keppra kullanmaya devam edildi. Hasta tedavinin üçüncü küründe bulantı ve kusma gibi yan etkiler gördü ancak kan değerlerinde olumsuz bir etkiye rastlanmadı. Tedavinin sonunda Keppra kullanımına da son verildi.

Hasta tedavi sonunda her 4 ayda bir MR ile takip edildi. Ancak herhangi bir tümör oluşumuna rastlanmadı. Tedaviden 1.5 yıl sonra yapılan tetkiklerde hastada tümör görülmedi ve hastanın tam iyileşme sağladığına hükmedildi.

Tam iyileşmenin sağlayan bir diğer hasta ise 23 yaşında. Sağ tarafı felçli olan ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan ve konuşma bozukluğu olan kadın hasta GBM teşhisi ile Ekim 2014’te ameliyat edildi. Standart tedavi uygulanan hastaya radyoterapi ve eşzamanlı Temodal uygulandı. Bunu müteakip olarak hastaya yüksek doz Temodal uygulandı. Ancak tedavinin ikinci ayında hastanın genel durumunda kötüleşme gözlendi. Yapılan MR görüntülemesinde tümörün hızlı bir şekilde ilerlediği tespit edildi. Bunun üzerine hastaya Altuzan ve Camptosar protokolü uygulandı. Uygulanan üç kür sonunda hastadaki konuşma bozukluğu ve tekerlekli sandalye bağımlılığı kayboldu. Tedavinin üçüncü ayında yapılan MR görüntelemede hastanın tedaviye tam cevap verdiği görüldü. Hastaya toplam 12 kür uygulandı. Altı ay sonra yapılan incelemede tedaviye cevap alındığı tekrar teyid edildi.

23 yaşındaki GBM hastası. Tedaviden önce.
Altuzan+Camptosar tedavisi sonrası. Tam iyileşme

Hasta tedavi başında günde 12mg Dekort ve 2000mg Keppra kullanmaktaydı. Altıncı kür sonunda Dekort kullanımı bırakılırken Keppra dozu da 1000mg ye düşürüldü.

Hastada tedavi sırasında bulantı dışında herhangi bir yan etki görülmedi. Dokuzuncu kürün sonunda karaciğer fonksiyon testleri yğksek çıktı ancak iki hafta sonra değerler inişe geçerek normal değerlerine yaklaştı. Hasta sağ taraftaki felç tedavisi için fizik terapiye başladı.

Her 4 ayda MR ile takip edilen hastada tedaviden 1.5 yıl sonra tümöre rastlanmadı. Hastada tam iyileşme sağlandığına hükmedildi.

Yukarıda anlatılan vakalar oldukça ümit verici. Altuzan ve Camptosar protokolü ile daha önce 2007 yılında bir hastada tam iyileşme gerçekleşmişti. Ancak daha sonra Altuzan ve Camptosar için ayrı ayrı yapılan klinik deneyler bu ilaçların uzun vadede etkinliğinin diğer tedavilerden yüksek olmadığını gösterdiği için bu ilaçlar gündemden düştü.

Tedavinin gündemde oldugu 2010-2014 aralığında tedavinin uygulandığı bazı hastalarda sonucun beklenildiği gibi olmadığı yönünde bilgiler bulunmakta. Fakat yukarıdaki vaka raporları tam iyileşmeyi siyah-beyaz olarak göz önüne seriyor. Elbette şunu bilemiyoruz doktorlar bu tedaviyi toplam kaç kişiye uyguladılar. Sonuç aldıkları 2 hasta tedavi uygulanan hastalar içinde ne kadarlık bir oranı temsil ediyor. Ancak hızlı nükseden GBM türü tümörlerde tam iyileşme sağlanması her bakımdan büyük bir başarı.

Yukarıdaki vaka raporlarında dikkat çeken bazı noktalar var. Belki de daha önceki çalışmalarla aradaki fark burada olabilir:

1) Hastalarda tedaviye çok erken başlanılmış.
6 aylık süreç beklenilmeden RT sonrası 2 ay içinde Altuzan ve Camptosar tedavisi uygulanmış. Daha önceki vakalarda ve klinik çalışmalarda muhtemelen tedavi altı aylık Temodal uygulamasından sonra başlatıldı.

2) Hastalarda dekort kullanımı erken bırakılmış.
Dekort ödemi engellese de tümör tedavisinde olumsuz etkisi oldugunu gösteren calismalar var. Dekort kullanımının kesilmesinin olumlu bir katkısı da bulunabilir.

3) Hastalarda Keppra dozunu düşürülmüş

Keppra bilindiği üzere karacigeri etkiliyor, B6 ve B12’yi dusuruyor. Bu vitaminler bağışıklık sistemi için en gerekli vitaminlerden.

Altuzan ve Camptosar olumsuz bazı raporlar üzerinde gündemden düşmüş olan bir tedavi ancak yukarıdaki vaka raporları bu protokolün tekrar araştırılması konusunda ipuçları veriyor.

KAYNAK:

Complete response to bevacizumab plus irinotecan in patients with rapidly progressive GBM: Cases report and literature review, Oguz Ozel, Mehmet Kurt, Oguzhan Ozdemir, Jale Bayram, Huseyin Akdeniz, Dogan Koca, Journal of Oncological Sciences, Volume 2, Issues 2–3, August–December 2016, Pages 87–94

Altuzan ve Camptosar ile GBM’de tam iyileşme” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir