Derin beyin tümörüne endoskopik ameliyat

Talamus beynin merkezinde yeralan vücudun heryerinden gelen  duyuları beynin çeşitli yerlerine dağıtan, beyinden gelen komutları vücudun diğer bölgelerine ileten bir bölgedir. Bilinci, uykuyu ve uyanıklığı düzenlediği düşünülmektedir ve hayati önem taşımaktadır.

Konumu dolayısı ile bu bölgede oluşan tümörlere cerrahi müdahele mikrocerrahi, ameliyat sırasında görüntüleme, cerrahi navigasyon gibi tekniklere rağmen güçlük taşımaktadır.

Almanya’nın Münster Üniversitesinde aralarında bir Türk doktorun da bulunduğu bir ekip, talamus bölgesinde tümör bulunan bir hastaya endoskopik cerrahi ile başarıyla müdahele ederek bu zorlu tümörün tedavisinde yeni bir çığır açtılar.

56 yaşındaki kadın hasta bir yıl kadar önce karmaşa, konuşma bozukluğu ve yüzün sol tarafında hissizlik gibi şikayetlerle Münster Üniversitesi Hastanesine başvurdu. Yapılan incelemelerde talamus bölgesinde bir kitlenin olduğu ve kitle etrafında beyin sıvısı toplandığı görüldü.

Toplanan beyin sıvısı ETV (endoskopik üçüncü  ventrikülestomi) adı verilen yöntemle açılan kanal ile tedavi edildi. Alınan biyopsi herhangi bir tanıya işaret etmedi. Bunun üzerine F-FET adı verilen madde ile yaptıkları PET taramasında doktorlar kitlenin bir glioma olduğu hükmüne vardılar.

Doktorlar 1cm2 den küçük bir endoskop ile beyinde ventrikül adı verilen kanaldan nöronavigasyon tekniği ile ilerleyerek tümöre ulaştılar. Aynı koşullarda kullanılan ve zayıf görüntü veren ameliyat mikroskopunun aksine endoskop cerrahlara mükemmel bir görüntüleme sağlayarak tümörün güvenli bir şekilde çıkarılmasına yardım etti. Tümördeki kanama veya tümör boşluğundaki çökme endoskopla yapılan görüntü kalitesini etkilemedi.

Doktorlar hastanın ameliyata bağlı olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadığını belirttiler. Endoskopi ile yapılan talamus tümörü ameliyatlarının açık ameliyata ve biyopsilere göre güvenli ve kullanışlı bir alternatif olduğunu bildirdiler.

KAYNAK:
Endoscopic management of a low-grade thalamic glioma: a safe alternative to open microsurgery? Brokinkel B, Yavuz M, Warneke N, Brentrup A, Hess K, Bleimüller C, Wölfer J, Stummer W. Acta Neurochir (Wien). 2017 Feb 24. doi: 10.1007/s00701-017-3120-5. [Epub ahead of print]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir