Çocuk tümörlerinde umut veren yeni tedavi

Araştırmacılar çocuklarda görülen tehlikeli bir tümör olan difüz beyin sapı tümörleri (DIPG)‘nin  tedavisinde çığır açabilecek yeni bir tedavi geliştirdi. DIPG tümörleri ameliyatı riskli ve ilaçlı tedavi seçenekleri sınırlı bir tümör çesidi. Bu yüzden çeşitli vakıfların katkısı ile bu tür tümörlerin genetik kodlarının çözülmesi için bir girişim başlatılmıştı.

Bu girişimin sonuçları ilk olarak 2013 yılında alındı. Biliminsanları bu tür tümörlerin %80’inden fazlasında H3 adı verilen histonda K27M adı verilen bir mutasyonun olduğu tespit edildi. Bu mutasyon aynı zamanda bazı GBM türü tümörlerde de görülmekte. Bu buluş oldukça geniş bir yankı bulmuştu. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü 2016 yılında yaptığı yeni beyin tümörü sınıflandırmasında H3K27M mutasyonuna sahip tümörleri ayrı bir hastalık olarak değerlendirmeye başladı.

Araştırmacılar tümörde bulunan bu mutasyonu yeni bir tedavi hedefi olarak değerlendirdi. Amerika’da bulunan Chicago Northwestern Medicine and Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi’nden Andrea Piuti ve ekibi bu mutasyonu tespit edip bloke edecek yeni bir maddeyi bulduklarını bildirdiler.

Çalışma ekibinden Northwestern Üniversitesi biyokimya ve moleküler kimya bölümü başkanı Prof. Dr.Ali Shiltifard “Halen pek çok kanser türü için araştırılan BET inhibitörü adı verilen bir ilaç ile histon asetilasyonunu hedeflemeyi başardık. Bu ilaçlar DIPG için şu ana kadar düşünülmemişti” diyor.

Prof.Shiltifard “Tümör kültürü üzerinde ve deney hayvanlarında yaptığımız denemelerde tümör hücrelerini öldürmeyi ve tümörü küçültmeyi başardık. Bu çok heyecan verici bir gelişme, DIPG hastası çocuklar için büyük bir umut olacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki adımımız ilacın insanlarda denenmesi olacak” diyor.

Ekip Faz I deneylerine 2017 sonunda Lurie Çocuk Hastanesi’nde başlamayı düşünüyor.

Ekip iki yıl gibi bir süre içinde laboratuardan hastaya ulaştıklarını belirtiyor. Ekipten Amanda Saratis ise “DIPG hastalarından alınan tümör örnekleri ile laboratuarda modeller oluşturdul ve inceledik. Daha sonra bu modelleri yeni tedavi bulmak için kullandık. Bu iş için pek çok farklı alandan uzmanlardan oluşan bir ekip ile çalıştık ve iki yıl gibi kısa bir sürede bilimsel bir gözlemden hastalara uygulanabilecek bir tedaviye vardık” diyor.

KAYNAK:
Andrea Piunti, Rintaro Hashizume, Marc A Morgan, Elizabeth T Bartom, Craig M Horbinski, Stacy A Marshall, Emily J Rendleman, Quanhong Ma, Yoh-hei Takahashi, Ashley R Woodfin, Alexander V Misharin, Nebiyu A Abshiru, Rishi R Lulla, Amanda M Saratsis, Neil L Kelleher, C David James, Ali Shilatifard. Therapeutic targeting of polycomb and BET bromodomain proteins in diffuse intrinsic pontine gliomas. Nature Medicine, 2017; DOI: 10.1038/nm.4296

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir