GBM’de yeni tedavi protokolü başarılı

GBM’de halen geçerli olan standart tedavide ameliyat, bundan 4 hafta sonra 30 gün boyunca toplamda 60 Gray Temodal ile eşzamanlı radyoterapi veriliyor.

Yeni protokolde ameliyatın 2-3 hafta sonrasında standart doz Temodal veriliyor. Bundan 2 hafta sonra Radyoterapiye başlanıyor. Yeni protokolde radyoterapi 30 gün yerine 20 gün boyunca ve yine toplamda 60Gray olacak şekilde Temodal ile birlikte uygulanıyor.

McGill Üniversitesi tarafından yüksek riskli 50 hasta üzerinde 4 yıl boyunca yapılan klinik deneyde, yeni tedavi nüks süresini eski protokole göre %63 oranında uzattı. Çalışma bu protokolün güvenli ve etkin olduğunu gösterdi.

KAYNAK:
George Shenouda, Luis Souhami, Kevin Petrecca, Scott Owen, Valerie Panet-Raymond, Marie-Christine Guiot, Andrea Gomez Corredor, Bassam Abdulkarim. A Phase 2 Trial of Neoadjuvant Temozolomide Followed by Hypofractionated Accelerated Radiation Therapy With Concurrent and Adjuvant Temozolomide for Patients With Glioblastoma. International Journal of Radiation Oncology*Biology*Physics, 2017; 97 (3): 487 DOI: 10.1016/j.ijrobp.2016.11.006

GBM’de yeni tedavi protokolü başarılı” için 2 yorum

 • 2017/04/04 tarihinde, saat 21:45
  Permalink

  Benim oğlum 20 yaşındaydı bu temodal aldı 3 aya gitti ilacı kullnıpta en az 3 yıl hayata klamış kaç kişi sayabilirsiniz inanmıyorm tam bir öldürücü kematerapi ilacı

  Yanıtla
  • 2017/04/30 tarihinde, saat 17:55
   Permalink

   Ramazan bey kaybınız için üzgünüm. Kemoterapi derken neyi kastettiğiniz hastanızın hangi süreçlerden geçtiğini hangi tedaviler uygulandığının detaylarını bilemiyorum. Ancak Beyin Tümörü Destek Grubu adı altında faaliyet gösteren hastaların kurduğu tecrübe ve bilgi alışverişi yapılan platformda hertürlü tedaviyi uygulayan binden fazla hasta var. Yukarıda ismi geçen Temodal adlı, kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından geliştirilmiş ve hala lisans hakkı olmadan üretimi yapılan ilaçtan veya onun yan etkilerinden dolayı 3 ay gibi bir sürede kaybedilen bir hasta duymadık. Tam aksine hiçbir tedavi uygulanmasa aylar içinde hayatlarını kaybedecek yüzlerce hasta bu ve benzeri tedaviler sayesinde hayatta kalmayı başarıyor.

   Yukarıdaki söyleminiz duygusal bir tepki çerçevesinde anlayışla karşılayabiliriz, ancak şunu da unutmayın yazdığınız bu sözler büyük bir vicdani sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Çünkü sizin duygusal bir tepki ve isyan ile yazdığınız bu sözleri dikkate alıp tedavi alacakken motivasyonu kırılacak hastalar olacaktır. Elinizde ciddi delilleriniz kanıtlarınız varsa sağlık bakanlığına başvurun ilacın onayının reddini isteyin. Aksi takdirde sözleriniz duygusal bir tepkiden öte gitmeyen altı boş feveranlar olarak değerlendirilecektir.

   Bu sözleri sadece bu sitenin editörü olarak değil kendisine ameliyat olmaz denilerek 6 ay ömür biçilmiş ve sadece bu ilacı kullanarak tümörü yenmiş 8 yıldır normal hayat süren bir hasta yakını olarak yazıyorum. Ancak bizim hastamız tek örnek değil, grubumuzda yüzlerce hasta var tedavilerden fayda gören bunu da sadece sözle değil MR’lardaki tümör küçülmesi ile de sabitleyen olabildiğince normal yaşayan hastalar.
   Her hastadaki tümör tedaviye cevap verecek diye bir kayıt yok ancak bazı hastalar tedaviye cevap vermedi diye tüm hastalara tedaviyi bırakın telkininde bulunmak büyük bir kötülük olur. Bu cevabı size değil bu vesileyle kafasında sorular uyanacak insanlar için yazmaktayım.
   3 yıl hayatta kalmış kaç kişi sayabilirsiniz sözü ile konu ile ilgili yeterli araştırmayı yapmamış olduğunuzu da görüyorum. Şu yorumu yazdığınız sitede bir kaç tıklama ile bu tür hastalara ait hikayelere ulaşabilirdiniz. Size buradan kendisi beyin tümörü hastası olduğu halde hala diğer beyin tümörü hastalarını bilinçlendirmek için canla başla çalışan Yalçın abimizin hikayesini gönderiyorum:
   http://beyintumoru.org/2011/11/yalcin-beyin-hikayesi-tumoru-11-yilda-2-kez-yendim.html

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir