Yeni antikor tedavisi beş farklı pediatrik beyin tümöründe başarılı oldu

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları beş çeşit pediatrik beyin tümörünü, bağışıklık sistemi hücrelerinin hasta hücrelerin etrafını sarıp yutarak yoketmesini sağlayan bir antikor kullanarak tedavi etmeyi başardı.

Kanser bağışıklık sistemine ‘Beni Yeme’ diyor

Tedavi ‘Beni Yeme’ sinyali adı verilen CD47′ye karşı antikorlardan oluşmakta. Stanford Üniversitesinde geliştirilen halen merkezi sinir sistemi dışındaki tümörler üzerinde denenmekteydi. Geliştirilmekte olan tedavi Medulloblastom, Atipik Teratoid Rabdoid Tümör , Primitif Nöroektodermal Tümörler (PNET), Pediatrik Glioblastoma ve Difüz Beyin Sapı Tümörleri (DIPG) türü tümörlerde başarılı sonuçlar verdi.

14 yıllık emek meyve verdi

İlk olarak 2003 yılında Stanford Üniversitesinden Prof. Irving Weissman, kan kanseri (lösemi) hücrelerinin, CD47 adı verilen bir maddenin sağlıklı hücrelere göre çok fazla ürettiğini keşfetti. Çalışmayı derinleştirdiklerinde bu maddenin sağlıklı kan hücrelerini bağışıklık sistemine ‘beni yeme’ sinyali vermeye yaradığını buldular.

Bu buluşun ardından on yıllık bir çalışma yürüten Stanford ekibi kanser hücrelerinin yaydığı ‘Beni Yeme’ sinyalini bloke ettiklerinde bağışıklık sistemi tarafından imha edildiklerini ve kanserin iyileştiğini gördüler. Weismann ve ekibi bu sinyalin diğer kanser türlerinde bulunabileceğini düşündüler. Yaptıkları deneylerde meme kanseri, karaciğer kanseri, beyin tümörü, bağırsak kanseri, yumurtalık kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri hücrelerinin de aynı mekanizmayı kullanarak bağışıklık sisteminden korunduklarını gördüler. Ekip şu an geliştirdikleri antikor tedavisini kanser hastaları üzerinde deniyor.

Aynı üniversiteden Prof.Dr. Samuel Cheshier ve ekibi ise antikoru deneklerdeki beyin tümörlerine uyguladıklarında, beyin tümörü hücrelerinin de bağışıklık sistemi tarafından imha edildiğini gördüler. Dahası antikor vücudun herhangi bir yerine uygulansa dahi kan beyin bariyerini aşarak beyne ulaşabiliyor. Denekler üzerinde insan beyin hücreleri ile yaptıkları testlerde antikorların sağlıklı hücrelere herhangi bir zarar vermediğini teyid ettiler.

İnsanlara uygulanacak

Bir sonraki aşama ise tedavinin insanlar üzerinde denenmesi. Diğer tedavilere göre en önemli avantaj ise hastalıklı hücreler imha edildiğinde artıklar tamamen bağışıklık hücreleri tarafından yutuluyor. Böylelikle zararlı genetik materyalin tümör bölgesine yayılması veya ödeme yol açması engelleniyor. Araştırmacılar her ne kadar bu tedavinin beyin tümörlerini yok ettiğini tespit etselerde, tek başına büyük kitlelerin bu yöntemle yokedilmesinin güç olduğunu belirtiyorlar. Fakat tedavi, ameliyat ve mevcut diğer ilaçlı tedavilerle birleştirildiğinde beyin tümörü için kesin iyileşme sunabilir.

Yeni tedavi halihazırda tedavisinde güçlük çekilen DIPG, ATRT, Medulloblastom gibi tümör türleri için ise büyük bir ilerleme sunuyor. Bu tümörler hastaya fazla yan etki yaşatılmadan stabil hale sokulabiliyor veya geriletilebiliyor.

Çalışma Amerika ve Almanya’dan pek çok vakıf tarafından finansal olarak desteklenmekte.

 

KAYNAK
Antibody fights pediatric brain tumors in preclinical testing
http://med.stanford.edu/news/all-news/2017/03/antibody-fights-pediatric-brain-tumors-in-preclinical-testing.html

Yeni antikor tedavisi beş farklı pediatrik beyin tümöründe başarılı oldu” için 3 yorum

 • 2017/03/30 tarihinde, saat 00:42
  Permalink

  Çalışmanın linki var mı?

  Yanıtla
   • 2017/04/05 tarihinde, saat 00:36
    Permalink

    Kordoma ya yönelik bir tedavi çalışması mevcutmu?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir